www.soL.org.tr
Petkim'de özelleştirmeye protesto
29 Mayıs 2008, Perşembe

Aliağa'da Petkim işçileri bir süre iş bırakarak özelleştirmeyi protesto etti. İşçiler yargı süreci bitmeden Petkim'in devriyle ilgili hiçbir işlem yapılamayacağını hatırlattı.

resim

HABER MERKEZİ İzmir Aliağa'da Petkim işçileri, özelleştirilmeye karşı bir süreliğine iş bırakarak protesto gösterisi yaptı. Petkim'in girişindeki A Kapısı önüne gelen işçiler, servislerden inerek, işbaşı yapmadı. İşçiler adına basın açıklaması yapan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Salih Mehmet Aydın, Petkim'in özelleştirilmesiyle ilgili yargı sürecinin devam ettiğini, yargıdan sonuç çıkmadan hiç kimsenin, Petkim'in devriyle ilgili işlem yapmaya hakkı olmadığını söyledi.

Türkiye'nin en önemli kuruluşlarının özelleştirme sonucunda yabancılara satıldığını ve ülke kaynaklarının ulus ötesi sermayenin emrine verildiğini söyleyen Aydın şöyle konuştu: "Bu ülke insanının kurduğu işletmeler, fabrikalar, artık bu ülke insanının yararına hizmet etmemektedir. Biz Petrol-İş Sendikası olarak yıllarca özelleştirmelerin bu ülkenin yararına olmadığını söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz. Bugün Petkim ülkenin tek petrokimya sanayisidir. Doğru olan Petkim'i satmak değil, buradaki birikimlerden yararlanarak yeni Petkim'ler kurmaktır."

Aydın şöyle devam etti: "Yaptıkları şeyler hem doğru değildir, hem de yasal değildir. Yasal değildir, çünkü bu konuda yargı asıl kararını vererek üzerine düşen kısmı halletmemiştir. Hükümete ve bu işlerin muhataplarına sesleniyoruz. Eğer bir hukuk devletinde yaşadığınızı düşünüyorsanız yargı kararlarına saygılı olursunuz ve yargı süreci bitmeden Petkim devriyle ilgili hiçbir işlem yapmazsınız."

Özelleştirmeyi alkışlarla protesto eden işçiler basın açıklamasının ardından işlerinin başına döndü.

yazici   mail