www.soL.org.tr
Sinyora başbakan, gerginlik sürüyor
29 Mayıs 2008, Perşembe

Lübnan'da yaşanan krizin ardından işbirlikçi iktidar bloku eski başbakan Fuad Sinyora'yı yeniden bu göreve getirdi. İktidar partileri böylece Hizbullah liderliğindeki muhalefete meydan okurken, muhalefet cephesinden yapılan açıklamada Sinyora'nın yeniden seçilmesinin gerilimi azaltmayacağı vurgulandı.

resim

DIŞ HABERLER Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Başbakan Fuad Sinyora'yı yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Lübnan'da yayın yapan televizyonlardan verilen bilgiye göre, bu sabahtan itibaren iktidar ve muhalefet partileriyle görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Süleyman, Başbakan Fuat Sinyora'ya yeni hükümeti kurma görevi verdi. Süleyman'ın konuyla ilgili olarak Meclis Başkanı Nebih Berri'yi de bilgilendirdiği öğrenildi.

Lübnan'da iktidarda bulunan batı yanlısı 14 Mart grubunu oluşturan partiler, önceki gün hükümeti kurmak için kendi adaylarının Başbakan Fuat Sinyora olduğunu açıklamıştı.

Şii direniş örgütü Hizbullah liderliğindeki muhalefetse Sinyora'nın yeniden başbakan seçilmesine destek vermedi. Hizbullah'ın Hıristiyan müttefiki eski Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Sinyora'nın yeniden başbakan seçilmesinin ülkedeki çatışmayı ortadan kaldırmayacağını söyledi.

Sinyora'dan "birlik" çağrısı
Hükümeti yeniden kurmakla görevlendirilen Fuad Sinyora ise yaptığı ilk açıklamada, "Ülkedeki bütün tarafları yaraları sarmaya ve ülkeyi yeni bir döneme taşımak için işbirliği yapmaya" çağırdı.

Sinyora anayasada belirlenen kurallar çerçevesinde Lübnan'ı daha ileriye götürmek istediğini açıkladı ve aralarında Suriye'nin de bulunduğu yabancı ülkelerle işbirliği yapacağı mesajını verdi.

Sinyora, Cumhurbaşkanı Süleyman ve uluslararası kamuoyu ile işbirliği yaparak BM'nin aldığı bütün kararların uygulanmasına çalışacağını söyledi.
Sinyora konuşmasında, Lübnan'da gerek İsrail'in, gerek teröristlerin saldırılarıyla, gerekse yanlış yerde ve yanlış şekilde bulunduğu için hayatlarını kaybeden tüm şehitlere saygı duyduğunu belirtti.

yazici   mail