www.soL.org.tr
Filistin'de insan hakları ihlalleri
29 Mayıs 2008, Perşembe

İsrail'in Filistin halkına saldırılarının insani bedeline, Hamas ve El Fetih arasındaki siyasi mücadeleden kaynaklanan insan hakları ihlalleri de ekleniyor.

resim

DIŞ HABERLER Filistin Bağımsız Yurttaş Hakları Komisyonu, Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi'nde yaşanan insan hakları ihlallerini eleştirdi.

Komisyonun 13'üncü yıllık raporunu önceki gün Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a sunan Komisyon Başkanı Dr. Memduh el Eker keyfi gözaltıların ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının arttığına dikkat çekti. Filistin Yönetimi'nin kontrolündeki hapishanelerde işkence yapıldığına dair bildirimlerin arttığını ifade eden El Eker, bazı devlet memurlarının siyasi nedenlerle işten atılmasını ya da maaşlarında kesintiye gidilmesini de eleştirdi.

Uluslararası Af Örgütü de yayımladığı yıllık raporunda İsrail ve Filistin'de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

Raporun İsrail ve Filistin ile ilgili bölümünde, Filistinli Hamas ve El Fetih örgütlerinin kendi aralarındaki çatışmalarına yer verildi ve her iki taraf da "işkence ve keyfi göz altıyla" büyük insan hakları ihlalleriyle suçlandı.

4 ayda 330 Filistinli öldürüldü
Raporda, İsrail'in, kısıtlamaları daha da sıkılaştırarak, Filistinlilerin kötüye giden ekonomik koşullarını daha da kötüleştirdiği, 2008 yılının ilk 4 ayında çoğu Gazze Şeridi'nde olmak üzere İsrail saldırılarında yarısı sivil ve çocuk 330'dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Örgüt, İsrail'i, sağlık ekipmanlarının Gazze'ye girişine veya hastaların tıbbi yardım için bölgeden acil çıkışına izin vermeyerek 40 Gazzelinin ölümüne neden olmakla suçladı.

İsrailli yetkililer, İsrail-Filistin sorunun çözümüne yönelik çabalara rağmen, İsrail'in güvenlik duvarının inşasına devam ettiği, Batı Şeria'daki yaşa dışı Yahudi yerleşimlerini genişlettiğini, Kudüs'ün doğusunda ve Ürdün Vadisi'nde Filistinlilere ait evleri yıktığını, Batış Şeria'da Filistinlilerin köy ve kasabalar arasında hareketini kısıtlamaya devam ettiği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Genel Sekreteri İrene Khan, günümüz dünyasına, haksızlık, eşitsizlik ve kişisel dokunulmazlığın damgasını vurduğunu ifade ederek, Sudan'ın Darfur bölgesi, Zimbabve, Gazze, Irak ve Myanmar'daki insan hakları ihlallerinin acil eylem gerektirdiğini söyledi.

İrene Khan, 2007 yılının, dünyadaki bazı en kötü insan haklarıyla krizleriyle mücadelede Batılı hükümetlerin basiretsizliği, yükselen güçlerin isteksizliği ve kararsızlığıyla tanımlandığını sözlerine ekledi.

İsrail geçişleri azaltacak
Öte yandan İsrail ordusunun Gazze Şeridi sınırındaki geçiş noktalarının sayısını azaltmayı planladığı bildirildi.

İsrail gazetesi Haaretz'in haberine göre Filistinli direnişçilerin geçiş noktalarına saldırılarını gerekçe gösteren ordu, kapıları İsrail topraklarının birkaç kilometre içine taşımayı da planlıyor.
Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi'ne uygulanan abluka nedeniyle geçiş noktaları zaten kapalı bulunuyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne dün düzenlediği hava saldırısında 2 Hamas militanının öldüğü bildirildi. Sağlık görevlileri, saldırıda 3 Filistinli sivilin de yaralandığını belirtti. Hamas'tan yapılan açıklamada ise, hava saldırısında 2 üyesinin öldüğü, 4'ünün yaralandığı belirtildi.
yazici   mail