www.soL.org.tr
Direniş günlüğü
29 Mayıs 2008, Perşembe

Iraklı yurtsever direnişçilerin işgalcilere ve işbirlikçilere karşı mücadelesi sürüyor.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 27 Mayıs) Bağdat'ın Zaferaniye bölgesinde bir hükümet yetkilisine suikast düzenleyen direnişçiler, Musul'da da bir Irak polis devriyesine saldırı düzenledi. Öte yandan Irak ve ABD güçlerinin Mehdi Ordusu'na karşı düzenlediği baskınlar sürüyor.

El Anbar Irak askerleri, Ebu Garib'de bir okula düzenledikleri baskında iki öğretmeni tutukladı.

Bağdat Zaferaniye Bölge Konseyi Başkanı Nabil el Araci, aracına düzenlenen bombalı saldırıdan sağ kurtuldu. Bombanın patlamasından önce araçtan hızla çıkan El Araci'nin hafif yaralandığı, arabasının ise tamamen parçalandığı belirtildi.

Nineva Musul'da Irak polis devriyesini hedef alan bombalı saldırıda altı kişi yaralandı. Patlamada bir devriye aracının da zarar gördüğü bildirildi.

Musul'un Şifa semtinde 40 yaşlarında bir kadın, hastaneden çıkarken kimliği bilinmeyen silahlı kişilerce vurularak öldürüldü.

Direnişçiler, Musul'un merkezindeki Bab el Tub'da yolda yürüyen bir polisi vurarak öldürdü.

Telafer'de bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu dört kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

Vasit ABD ordusu, İran'ın desteklediği direnişçilerin bir komutanını yakaladığını açıkladı. Ordunun açıklamasında, askeri uzman olan komutanın İran'da işgale karşı mücadele için eğitim aldığı öne sürüldü.  

Basra Şii lider Mukteda el Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'na yönelik baskıları sürdüren ABD ve Irak güçleri, 19 Mehdi Ordusu üyesini tutukladı.
yazici   mail