www.soL.org.tr
Dünyadan kısa kısa...
29 Mayıs 2008, Perşembe

İşkenceci general tutuklandı
Kolombiya'da ülkenin modern tarihinin en karanlık bölümlerinden biri olarak nitelenen, 1985'de solcu gerillaların ele geçirdiği Adalet Sarayı'na düzenlenen operasyonda 11 kişinin kaybolmasıyla ilgili emekli bir general tutuklandı. Savcılık, tutuklanan Ivan Ramirez komutasındaki istihbarat birimine bağlı askerlerin, silahlı M-19 gerillalarının bazı mahkemeleri ele geçirdiği Adalet Sarayı'na düzenlenen yaklaşık 100 kişinin öldüğü baskında, 11 kişinin saraydan dışarıya çıkışına refakat ettiğini bildirdi. Bu kişilerden bir daha haber alınamadığı belirtildi. Savcılık bürosundan adı açıklanmayan bir yetkili, aralarında Ramirez'in birliğinden askerlerin de bulunduğu görgü tanıklarının, askerlerin elindeki 11 kişinin işkence edilerek öldürüldüğünü ileri sürdüğünü kaydetti. Kaybolan 11 kişinin doğrudan ölümlerinden sorumlu tutulmayan Ramirez'in, bu kişilerin kaybettirilmesinden mahkum olması durumunda az 20 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor. Aralarında 9 yargıcın da bulunduğu 100'den fazla kişinin öldüğü operasyon nedeniyle ordu, soruna şiddet kullanarak müdahalesi nedeniyle eleştirilmişti.

Küresel ısınma rantı
Kuzey kutbu ülkeleri, buzların erimesinden sonra ortaya çıkacak enerji kaynaklarının kullanım yolları konusunda mutabakata vardı. Rusya'nın, bu kaynakların büyük bölümü üzerinde hak iddia edeceği, ilgili ülkeler arasında bu konuda yarış başlayacağı yolundaki kaygılara karşın, Grönland'da yapılan toplantıda 5 ülke, "enerji kaynaklarının nasıl kontrol edileceğinin olağan yollarla kararlaştırılması" üzerinde mutabakata vardı. Danimarka Dışişleri Bakanı Peg Stig Moeller, Danimarka, Norveç, Rusya, Kanada ve ABD bakanlarının Grönland'daki Ilulissat'ta yaptıkları toplantının ardından benimsedikleri ortak bildirinin, "Kuzey Buz Denizindeki doğal kaynaklarının gelecekteki barışçı kullanımı konusunda iyi bir siyasal çerçeve çizdiğini" belirtti. Moeller bu toplantıyla birlikte artık 5 ülkenin, "daha önceden konmuş kuralara uyacağını" teyit ettiklerini, Kuzey Kutbundaki doğal kaynaklar konusunda 5 ülke arasında gelecekte yarış olacağına ilişkin efsanelerin artık dağıldığını belirtti. Rus İnterfaks ajansı da toplantıya katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, "bu bölgeyle ilgili ortaya çıkan tüm sorunlar medeni yöntemlerle, uluslararası hukuka uygun biçimde ve müzakerelerle çözümlenmeli" dediğini aktardı. Bazı araştırmalara göre dünyanın henüz keşfedilmemiş petrol ve doğal gaz kaynaklarının yüzde 25'i Kuzey Buz Denizinde bulunuyor.

ABD misket bombasında ısrarcı
  
Misket bombalarının kullanımı yasaklayan anlaşma taslağı, yüzden fazla ülkenin temsilcilerinin katıldığı konferansta kabul edildi. İrlanda'nın başkenti Dublin'deki konferansa katılan diplomatların kabul ettiği anlaşma taslağına göre, misket bombaları yasaklanacak ve eldeki mevcut bombalar 8 yıl içinde imha edilecek. Anlaşma taslağı, anlaşmayı imzalayan ülkelerin, imzalamayan ülkelerle askeri işbirliğini sürdürmelerine izin veriyor. Bugünkü tasarımıyla misket bombalarını yasaklayan anlaşma taslağı ayrıca, gelecekte yapılacak, daha kesin hedef belirleyebilecek ve kendi kendini imha teknolojisi içerecek misket bombalarının kullanılmasına açık kapı bırakıyor. Görüşmelere dünyanın en büyük askeri gücü olan ABD katılmıyor.

Kıbrıslı emekçiler ayakta
Kuzey Kıbrıs'taki Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Lefke Avrupa Üniversitesinde (LAÜ) yaşanan sorunları ve işten çıkarma olaylarını protesto amacıyla eylem düzenledi. Eylem kapsamında önce Başbakanlık önüne siyah çelenk bırakan sendika yetkilileri, daha sonra Cumhuriyet Meclisi önünde toplandı. "Özgür ve Demokratik Üniversite" talebiyle düzenlenen eyleme bazı siyasi parti ve sendikalar destek verdi. KTOEÖS Genel Başkanı Adnan Eraslan, Başbakanlık önünde yaptığı konuşmada, LAÜ'de görev yapan akademisyenlerin sendika kurma, toplu sözleşme ile grev hakkını kullanmak amacıyla sendikaya üye olduklarını, ancak onlarca kişinin işine son verildiğini söyledi. Bu arada, KTOEÖS'ün Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı orta dereceli okullarda 12 Mayıstan beri uyguladığı grev dün de sürdü. Grevler, Öğretmenler Yasası'ndan çıkarılan "kıdemli öğretmen" tefsirinin yerine konması istemiyle yapılıyor. Öte yandan, Kıbrıs Türk Memur Sendikası'nın (Memur-Sen), KKTC Merkez Bankasında uyguladığı uyarı grevi bugün de sürdü. Memur-Sen, "çalışanların sorununun çözümü" amacıyla yürütülen görüşmelerde işverenle bir uzlaşmaya varılamaması üzerine greve gitmişti. Bugüne kadar uyarı grevi yapan Memur-Sen, "taleplerine olumlu yanıt almaması halinde uyarı grevinin süresiz greve dönüşeceğini" belirtmişti.

Bush'a sözcüsünden darbe
Beyaz Saray'ın eski basın sözcüsü Scott McClellan anılarını yazdığı kitapta, Başkan George W. Bush'un Irak savaşını kabul ettirmek için doğruları söylemek yerine, saldırgan siyasi propaganda yürütmeyi yeğlediğini bildirdi. Irak'ta savaşının eşiğine gelindiğinde, Beyaz Saray'ın dürüstlük ve samimiyete en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde bunlara sırt çevirme kararı aldığını ileri süren eski sözcü, Bush'un böylelikle Irak'ta güç kullanımının hemen hemen geçerli tek seçenek olduğunu kabul ettirmeyi başardığını kaydetti. Irak savaşını ciddi bir stratejik hata olarak değerlendiren McClellan, "Irak savaşı gerekli değildi" ifadelerini kullandı.

yazici   mail