www.soL.org.tr
Kulağı uzun aklı kısa *
29 Mayıs 2008, Perşembe

Önder Sav'ın dinlenildiğini açık bir şekilde ortaya çıkması AKP yöneticilerini panikletti. Genel Başkan Yardımcısı Fırat her zamanki densiz üslubuyla iddiaların hükümetin GAP açılımını örtmek, toplumu provoke etmek gibi sebeplerle ortaya atıldığını savundu.

HABER MERKEZİ AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlendiği iddialarının hükümetin GAP, DAP, KOP projelerini gölgelemek için ortaya atıldığını savundu.

Fırat, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Sav'ın dinlendiği iddialarını değerlendirdi.

Ana muhalefet partisinin bu tür açıklamalarının zamanlamasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Fırat, şöyle konuştu:

“Hükümet olarak toplumun büyük kesiminin problemlerini halleden proje ve programların açıklanmasının akabinde böylesine dayanaktan yoksun, iftira kokan suçlamaların gündeme getirilmesi, aslında gözlerden uzak tutulmaması gereken önemli bir konudur. Bu kez de Sayın Başbakan'ın dün Diyarbakır'da GAP, Doğu Anadolu ve Konya projelerini açıklamasının hemen akabinde böyle bir açıklama yapılması, bu düşüncemizi, şüphemizi bir yerde doğrular mahiyettedir.”

Kamuflaj 
Baykal'ın sözlerini hatırlatan Fırat, “Bu kadar kesin delillere ulaşılmış olmasına ve konu Türk Ceza Kanunu'nca şiddetle cezalandırılan bir suç olmasına rağmen konunun savcılıklara neden aktarılmadığı sorusu mutlak suretle cevaplandırılmalıdır” dedi.

Bildiği kadarıyla şu ana kadar Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmadığını ve delil sunulmadığını ifade eden Fırat, şöyle devam etti:

“Eğer bu belgeler varsa -ki var olduğunu farz ediyoruz bu konuşmadan- mutlak suretle kamuoyuna açıklanmalıdır. Aksi halde CHP ve Genel Başkanı 'müfteri' (iftiracı) sıfatını üstünden kesinlikle indiremeyecektir. Ayrıca 'bu iddia, açıkladığımız GAP, DAP ve KOP projelerini gölgelemek amacına yöneliktir' diyoruz. Ayrıca, bir gazetede yayımlanan CHP Genel Sekreteri ile devletin bir bürokratı arasında geçen konuşma da doğrulanmış olmaktadır. Acaba bu açıklama, 1940'lı yıllardaki valiler ve CHP ilişkisinin bir benzerini 2008 yılında Türkiye'ye yaşatan CHP'nin çirkin görüşmeyi halkın gözünden uzaklaştırılması ve bunu kamufle etmek niyetiyle mi böyle bir iddianın CHP tarafından ortaya atıldığı konusunun da mutlak suretle irdelenmesi gerektiği kanısındayız.”

Müfteri 
Toplumu provoke ederek, stabilitenin bozulması ve bunun oya tahvil edilmesi gibi bir gaye olduğunun gözlerden uzak tutulmaması gerektiğini söyleyen Fırat, Baykal’ın açıklamalarının peşini bırakmayacaklarını belirtti. Fırat, “Eğer orada bu söylediklerini ispat edemediği takdirde yargıdan 'müfteri' kararını alıp boynundan bir daha çıkarılmayacak şekilde o yaftayı CHP'nin boynuna asmak AK Parti olarak bizim bu halka yapacağımız en büyük iyiliklerden birisi olacaktır” diye konuştu.

Derin devlet 
Gazetecilerin “Sayın Baykal, geçen günlerde 'AKP kendi derin devletini yaratıyor' yönünde bir açıklama yapmıştı. Bugün de bunu tekrarladı. Dinleme olaylarının arkasında AK Parti'nin derin devletinin yattığını öne sürdü. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunaysa Fırat, şu yanıtı verdi:

“Şimdi hangi anlamda derin devleti kastettiğini anlıyorum. Gayriyasal devlet, hukuka aykırı bir devlet olarak algılıyorsa, AK Partimizin pek onlarla ilgisi olmadığını bilirsiniz. Herkes de biliyor ama kimin o ilişkiler içinde olduğu aslında şu konuşmada dahi, doğru olduğu da söyleniyor çünkü, hangi gün yapıldığı beyan ediliyor. O ilişkilerin kimin tarafından sağlandığı ortada.”

Paksüt olayında dinleme yokmuş
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenildiği iddialarına ilişkin olarak, “Eğer burada öyle bir şey varsa bunun aydınlatılması gerekir. Hiçbir şekilde bu makul görülemez” dedi.

Atalay, İçişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, böyle bir olay olduysa çok üzüntü duyacaklarını söyledi. Atalay, “Hem henüz araştırılmamış, neyin, niçin, nasıl olduğu belirlenmemiş bir durumdayken çok ileri bir töhmet altında bırakıcı ifadeler kullanılması da bizi üzer” diye konuştu.

Atalay, “Sayın Baykal'ın çok ileri ifadelerle 'Güvenlik birimleri bunu yapmıştır ve basına vermiştir' ifadesini kesinlikle reddediyoruz. Yani bu tabii çok töhmet altında bırakan, zan altında bırakan bir ifadedir ve bunu da siyasi etikle bağdaştıramıyoruz” dedi.

Bir gazetecinin, “Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün dinlenmesi iddialarının üzerinden iki hafta geçmeden böyle bir olayın olması rastlantı mıdır?” sorusuna Atalay, “Paksüt olayında dinleme diye bir şey yok” karşılığını verdi.

* Dengir Mir Mehmet Fırat, kadınları eve hapseden düzenlemeler içeren İstihdam Paketi tartışmaları sırasında "AKP olarak kadına bakış açımız diğer partilerden, toplumun diğer kesimlerinden çok farklı. Kadınla erkek arasında feminist düşüncenin yarattığı felsefi inancın, çatışma ortamının yaratılmasından yana değiliz. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kadınları, feminist ideolojinin kölesi olmadılar, olmayacaklardır" sözlerini sarf etmişti. http://www.sol.org.tr/index.php?yazino=30789

yazici   mail