www.soL.org.tr
Birileri de bu sırada suları zehirlemekle meşgul
29 Mayıs 2008, Perşembe

Ankara’da gizlice yapılan bir başka faaliyetin de Kızılırmak suyunun 21 gündür Ankaralılara içirilmesi olduğu ortaya çıktı. Melih Gökçek, “Gizledim çünkü açıklasaydım sivil toplum örgütleri 'ishal vakaları var' derlerdi” diye konuştu.

HABER MERKEZİ Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ankaralı 21 gündür Kesikköprü'den gelen Kızılırmak suyunu içiyor. Kimse de bunun farkına varmadı. İshal vakaları da artmadı” dedi.

Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kızılırmak'tan verilen suyunun son derece kaliteli ve sağlıklı bir su olduğunu savundu.

Ankaralı'nın 21 gündür Kesikköprü'den gelen Kızılırmak suyunu içtiğini bildiren Gökçek, “Kimse de bunun farkına varmadı. İshal vakaları da artmadı” dedi.

Bu durumu önceden duyurmaları halinde, bazı sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin toplantılar düzenleyerek, ishal vakaları görüldüğü yönünde açıklamalarda bulunacağını öne süren Gökçek, “Ankaralılara hayırlı olsun. Böyle bir yola başvurduğum için halktan özür diliyorum” dedi.

“Fark edilmiyor”
Kızılırmak suyunun ishal vakalarına yol açmadığını kaydeden Gökçek, Kızılırmak suyunun Ankara'da içme suyu olarak kullanılmasını özellikle 21 gün sonra açıkladığını ifade etti. Gökçek, “Bazı sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin suyun verilmesi konusunda toplantılar yaparak, çeşitli açıklamalarda bulunmayı planladıkları etkinlikleri bozduğum için çok mutluyum. Suyumuz çok kaliteli, lezzeti de fark edilmiyor. Hepimize afiyet olsun” dedi.

Gökçek, Kesikköprü'den verilen suyun çeşitli noktalardan alınan analizlerinin yapıldığını ve herhangi bir sağlık sorunu yaratacak bir bulguya rastlanmadığını öne sürdü.

Bu sabah Ankara'nın en büyük hastanelerinden birinin başhekimini arayarak ishal vakalarında geçen yıla oranla artış olup olmadığına ilişkin bilgi istediğini bildiren Gökçek, en ufak bir artış yaşanmadığını öğrendiklerini söyledi.

Kesikköprü'den verilen suyun sülfat oranının, hiçbir zaman sağlığı tehdit eder oranda olmadığını savunan Gökçek, “Bu oran hiçbir zaman 250'yi geçmez. Suyu da harmanlayarak verdiğimiz için sülfat oranı çok aşağıda kalır. Lezzetinde de bir fark ortaya çıkmaz” diye konuştu.

yazici   mail