www.soL.org.tr
AKP ne zaman sıkışsa imdada koşuyor
29 Mayıs 2008, Perşembe

Türkiye son iki yıldır çoğunlukla Youtube?e düşen kayıtlarla çalkalanıyor. Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanının dinlenmesi gibi olaylar bu dinlemelerin gelişmiş bir organizasyonun ürünü olduğunu ortaya koyuyor. Biçim ve hedefleri dikkate alındığında dinlemelerin ABD-Fethullah yapımı olduğu savları kuvvetleniyor.

HABER MERKEZİ Son dönemlerde artış gösteren telekulak vakalarına CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın partisinin genel merkezindeki ofisinde eski Bolu Valisi ile yaptığı görüşmenin dinlenmesiyle yeni bir halka eklendi.

Türkiye’de “yasal” dinleme faaliyetleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından denetleniyor. 2006'dan beri mahkeme kararıyla polis, jandarma ve MİT tarafından yapılan tüm dinlemeler TİB'in denetimi altında gerçekleştiriliyor. Dinleme “teknik izleme-dinleme (telefon, mail gibi)” ya da “ortam dinlemesi (belli bir noktanın özel cihazlarla dinlenmesi)” şeklinde gerçekleşiyor.

Dün CNN Türk televizyonuna bir açıklama yapan Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek “ortam dinlemesi” için de mahkeme kararına ihtiyaç olduğunu hatırlatarak, “Ama Türkiye'de illegal 'ortam dinlemesi' yapmak hiç de zor değil” dedi.

Aynı zamanda eski bir savcı olan Fethi Şimşek “Ama bu bizim üzerimizden yapılan bir iş değil” dedi.

“Ortam dinlemesi' izni alındıysa cep telefonu kullanılabilir” diyen Şimşek, "Cep telefonları unutulmuş gibi yapılarak kayıt etme özellikleri kullanılabilir” diye konuştu.

Büyükanıt’la hızlandı
Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın göreve gelmesinden bir ay önce dönemin Kara Harp Okulu komutanı Reha Taşkesen’in istifa etmesi Türkiye’deki yeni dinleme döneminin açılışını yapmıştı. Büyükanıt’ın ekibinden olduğu belirtilen Taşkesen'in telefonlarının dinlendiği ve evlilik dışı ilişkisine dair kayıtların komuta kademesine ulaştırıldığı için istifa ettiği ortaya çıktı.

Kara harekatının tarihini verdiler
En çarpıcı dinleme olaylarından biri TSK’nın Şubat’taki sınır ötesi kara operasyonunun hemen öncesinde gerçekleşti. 19 Şubat’ta Youtube’e Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanı Münir Erten’e ait olduğu ileri sürülen ses kaydı yüklendi. Kayıtta daha önce yapılan hava operasyonlarının başarısız olduğu, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın bunu bilmesine rağmen operasyonlar başarılıymış gibi açıklama yaptığı belirtiliyordu. Kayıttaki en çarpıcı iddiaysa kara harekatının 20-22 Şubat arasında başlayacağıydı. Kara harekatı bu kaydın yüklenmesinden iki gün sonra yani 21 Şubat’ta başlamıştı.

Fethullah’a ceza isteyen savcı da “dinlendi”
Eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e ait olduğu ileri sürülen ve özel bir sohbet sırasında söylendiği sanılan hükümetin ağır bir dille eleştirildiği konuşmalar da Youtube’de  yayınlandı.

Fethullah Gülen'le ilgili beraat kararını temyiz eden ve Gülen’in cezalandırılması konusunda ısrarlı bir tutum takınan Ankara Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci’ye ait olduğu iddia edilen ses kayıtları, 16 Mart’ta yayınlandı. Kayıtta, Demirci Kürt sorununda “sert tedbirler” alınmasını, askerin müdahale etmesini istiyor; dönemin Diyarbakır valisiyle, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyordu. Dikkat çeken bir ayrıntıysa bu ses kaydının Fethullah Gülen’le ilgili beraat kararının Yargıtay tarafından onaylanmasından hemen sonra dolaşıma çıkarılmasıydı.

Polis bağı Paksüt’le netleşti
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğretim Komutanı Tümamiral Kadir Sağdıç’a ait olduğu ileri sürülen ses kaydı da 9 Mart'ta Youtube’de yayınlandı. Sesin sahibi, ordunun demoklesin kılıcı gibi hükümetin üstünde olduğunu söylüyordu.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, bu ayın başlarında, yemek için Ankara Tenis Klubü'ne giderken kendisini bir aracın izlediğinden şüphelenmiş, aracın polise ait, dinleme yapabilen bir araç olduğu ortaya çıkmıştı. Paksüt, iki aydır takip edildiğinden şüphelendiğini açıklamıştı. Paksüt’e dönük bu eylemin, AKP’ye kapatma davası ve türbanla ilgili anayasa değişikliklerine ilişkin karar vermeye hazırlanan Anayasa Mahkemesi’ne baskı oluşturma amacı taşıdığı öne sürülmüştü.

yazici   mail