www.soL.org.tr
Babacan’a tepkiler artıyor
30 Mayıs 2008, Cuma

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın "Müslüman çoğunluğun Türkiye'de dini özgürlük sorunu yaşadığı" yönündeki açıklamalarına tepki göstererek, "Bu gelişmeler AKP tipi faşizmin somut bir tezahürüdür. Artık AKP'nin gerçek yüzü dinci boyası dökülmüştür" diye konuştu.

resim

HABER MERKEZİ Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gümüş yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'de sadece gayrimüslimlerin değil Müslümanların da dini özgürlüklerini yaşamalarında sorunlar olduğuna ilişkin sözlerini protesto ederek, "AKP'nin çifte standartlı özgürlük anlayışının tipik bir yansıması" değerlendirmesinde bulundu.

Ülke islamileşirken, AKP faşistleşiyor
Türkiye'de 87 bin caminin, sadece Sünniliğin Hanefi ekolüne mensup vatandaşlara hizmet veren yaklaşık 100 bin çalışanı bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı'na değinen Gümüş, “Binlerce imamı, resmi ya da gayri resmi açılan Kuran kurslarını unutuyor. Türkiye'de Müslümanların da özgürlük sorunu varsa Ramazan ayında yemekhanelerin, çay ocaklarının kapatılması, TRT'de sadece Sünnilere hitap eden programların yayınlanması, nasıl izah edilecektir?” diye konuştu.

Alevi köylerine cami yapılmasının ve imam yollanmasının “özgürlük” anlayışıyla açıklanamayacağını belirten Gümüş, Babacan'ın "Müslümanların da özgürlük sorunu var" derken aslında devletin ve toplumun İslamileştirilmesini kastettiğini söyledi. Gümüş, "Müslümanlara dini özgürlük talep eden Babacan ve partisinin, Müslümanlığın kamu olanaklarıyla finanse edilmesine hiçbir itirazda bulunmaması gözden kaçmayacak bir çelişkidir" dedi.

Tarikatlar ve cemaatler yok olmadan dini özgürlük hayal
Gümüş, "Bu son gelişme göstermiştir ki AKP Hükümeti demokrasi söylemini kendi faşist ve gerici uygulamalarına kılıf olarak kullanmakta, dikkat çekici düzeyde tutumunu saldırganlaştırmaktadır” diye açıklamada bulunurken, bakanın sarf ettiği sözlerin AKP tipi faşizmin somut bir tezahürü olduğunu vurguladı.

Diğer yandan, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz de, Babacan’ın sözlerini eleştirirken, siyasetin yarattığı dine özgürlük talebinde bulunmanın, bir partinin yarattığı dine egemenlik sağlamak olduğunu ifade etti.

Filiz, "Kusura bakmasınlar, hiç kimse kendi siyasal çıkarları için yarattıkları dine, Türkiye'de özgürlük talebinde bulunarak laikliğe saldıramaz. Bu laikliğe saldırının dolaylı biçimidir. Laiklikten rahatsızlığın dolaylı biçimidir" dedi. Filiz, öncelikle tarikat ve cemaatlerin baskısından kurtulmak gerektiğini söylerken, tarikatların ve cemaatlerin yaratmış olduğu bir ortamda vatandaşın özgürce dinini yaşamasının zor olduğunu ifade etti.

yazici   mail