www.soL.org.tr
Güney Kore askerlerinin lojistiği Türkiye'den
30 Mayıs 2008, Cuma

Türkiye ile Güney Kore arasında, Irak işgalinde görev yapan Güney Kore askerlerine lojistiğin desteğin Türkiye'den sağlanmasını öngören bir anlaşma imzalandı. Güney Kore askerleri işgalin başlangıcından bu yana Bölgesel Kürt Yönetimi'nin merkezi olan Erbil'de görev yapıyor.

resim

HABER MERKEZİ Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile Güney Kore Savunma Bakan Yardımcısı Kim Jong-cheon arasında Seul'de imzalanan mutabakat zaptına göre, Türkiye, Irak'taki Güney Kore askerlerine lojistik destek sağlayacak.

Güney Kore'de yayımlanan Chosun Ilbo gazetesinin haberine göre, Güney Kore'ye resmi ziyarette bulunan Orgeneral Saygun ile Kim Jong-cheon arasında önceki gün imzalanan mutabakat zaptı, her iki ülke ordusunun barış ve savaş zamanlarında birbirlerine lojistik destek sağlamasını öngörüyor.

Anlaşma, her iki ülkeye, silah ve malzeme temini için bir kaynak olmanın yanı sıra, Güney Kore'nin Irak işgalinde görev yapan askerlerinin ihtiyaç duyduğu malzemelerin hızlı bir şekilde bölgeye transferini sağlayacak.

Güney Kore askerleri, 2003 yılından beri Bölgesel Kürt Yönetimi'nin merkezi olan Kuzey Irak’taki Erbil kentinde konuşlu olarak görev yapıyor.

Gazetenin internet sitesindeki haberde, Güney Kore'nin Filipinler, Endonezya ve İsrail ile benzeri ilişki kurmayı planladığına da yer verildi.

yazici   mail