www.soL.org.tr
Türk-Alman üniversitesinin imzası atılıyor
30 Mayıs 2008, Cuma

Almanya ile ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de kurulması amaçlanan Türk-Alman Üniversitesi için kuruluş imzası bugün atılıyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Almanya temasları sırasında imzalanacak anlaşma ile İstanbul’da kurulacak üniversitenin hukuk ve mühendislik, fen ve idari bilimler dallarında dört fakültesi olacak.

resim

HABER MERKEZİ Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Almanya temasları çerçevesinde bugün, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan ile birlikte İstanbul’da açılması planlanan Türk-Alman Üniversitesi’nin kuruluş anlaşmasını imzalayacak. İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için atılan adımlar arasında yer alan üniversitenin hukuk, fen bilimleri, iktisat – kültür - sosyal bilimler ile mühendislik olmak üzere dört fakültesi bulunacak.

Ernst Reuter Girişimi’nin de yıldız projesi olarak adlandırılan ve lisans, mastır ve doktora derecelerinde mezunlar verecek üniversitenin arazisi, binası, alt yapısı ve masrafları Türkiye tarafından karşılanacak. Almanya ise Alman Akademik Değişim Servisi ve Alman Üniversitelerinden oluşan ve kurulma aşamasında olan bir konsorsiyum, işbirliği ve Almanya’dan gelecek katılımlar konusunda sorumlu olacak. Bu sorumluluk, Almanya’dan öğretim görevlilerinin gönderilmesi, lisan öğrenme merkezinin kurulması için gereken ekipman ile burslar ve meslek sonrası eğitimi içeriyor.

Üniversitenin Almanca dili ve Alman kültürü eğitimini de alacak olan mezunları, Avrupa’nın ve özellikle Almanya’nın ihtiyaç duyacağı ucuz işgücüne katkı anlamında önem taşıyor.

yazici   mail