www.soL.org.tr
Kübalı Bakan ABD ablukasını kınadı
30 Mayıs 2008, Cuma

ABD'nin Küba'ya uyguladığı ablukanın yarattığı sıkıntıları anlatan Küba Ulaştırma Bakanı Jorge Luis Sierra, bu yaptırımların Kübalıları teslim alma amacı taşıdığına işaret etti.

resim

Moskova, 30 Mayıs (Prensa Latina) Küba Ulaştırma Bakanı Jorge Luis Sierra, Moskova'da yaptığı açıklamada Küba'ya büyük zarar verdiğini belirttiği ABD ablukasının kaldırılmasını istedi.

Prensa Latina'ya bir demeç veren Sierra, Washington'un yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü politikanın yol açtığı sıkıntılardan bahsetti.

Bakan, "İran'dan ithalat yapıyoruz, ABD hükümetine göre, Küba gibi, şer ekseninde sayılan bir ülkeden" diye konuştu.

"Aldığımız malları Tahran'dan Havana'ya taşımak çok karmaşık bir işlem" diyen Sierra, "trenlerin bazen 4 ya da 5 ay bir yük gemisi beklediği oluyor" açıklamasını yaptı.

Sierra, Küba'da demirleyen bir geminin altı ay ABD limanlarına girişini yasaklayan Helms-Burton ve Torricelli yasalarını hatırlattı.

Bakan Sierra, motorlar için yedek parça almanın olanaksız olmasının ve işlemlerin ABD doları üzerinden yapılmasının yasaklanmasının da ek engeller yarattığını kaydetti.

Sierra yaptırımların 11 milyon Kübalıyı bir soykırım uygulaması olan açlık ve bitkinlikle teslim alma amacını taşıdığını vurguladı.
Bakan sözlerini, "Ama Küba halkı Devrimi ve onun sosyal adalet projesini destekliyor" diyerek sözlerini tamamladı.
yazici   mail