www.soL.org.tr
Che Guevara Buenos Aires'te
30 Mayıs 2008, Cuma

Küba Devrimi'nin önderlerinde Che'nin 80'inci doğumgünü vesilesiyle yapılan ve efsanevi devrimcinin memleketi olan Arjantin'e gönderilen heykel coşkuyla karşılandı.

resim

Buenos Aires, 30 Mayıs (Prensa Latina) Buenos Aires sokaklarında Salı günü Ernesto Che Guevara'nın bronz heykelinin dolaştırıldığı bir yürüyüş yapıldı.  

4 metre uzunluğundaki heykel, heykelin ortak bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayan, heykeltıraş Andres Zerneri tarafından yapıldı.

Che heykeli, dünyanın her tarafından insanlar tarafından bağışlanan bronz anahtarlar ve küçük objelerle tamamlandı.

Duygulu olduğu gözden kaçmayan Zerneri "Başlatan kişi ben olduğum için bugün projenin görünen yüzü olma sırası bende, ancak birçok insanin desteği olmadan bu projenin gerçekleşmesi mümkün olamazdı" dedi.

Zerneri, proje fikrinin Che'ye ve onun insanları projelere dahil etme çabalarına olan hayranlığından ortaya çıktığını belirtti.

Daha çok gençlerden oluşan yürüyüşçüler, Arjantin bayrakları ve üzerinde gerilla liderinin fotoğrafıyla tarihi sözü "Zafere Kadar Savaş" yer alan, kızıl pankartlar taşıdılar.

Ünlü Corrientes caddesi dahil olmak üzere Buenos Aires sokaklarını turlayan kortej, aynı zamanda, terörizmle mücadele ettikleri için ABD'de cezaevlerinde tutulan 5 Kübalı yurtsevere de destek verdi.

Yürüyüşe Arjantin'deki Küba Büyükelçiliği yetkilileri de katıldı.

Bronz heykel Buenos Aires'deki Rio de La Plata limanında düzenlenen veda töreninin ardından, Che'nin 14 Haziran'daki 80'inci doğumgünü kutlamaları çerçevesinde doğum yeri olan Rosario'ya gönderilmek üzere bir gemiye bindirildi.

yazici   mail