www.soL.org.tr
Venezuelalı bakandan işçilerin birliği için çağrı
30 Mayıs 2008, Cuma

Venezuela Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Roberto Hernandez "sosyalizme, ulusal kurtuluşa ve bağımsızlığa" ulaşmak için işçi sınıfının birlik olması gerektiğini belirtti.

Caracas, 30 Mayıs (Prensa Latina) Venezuela Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Roberto Hernandez önceki gün yaptığı açıklamada ülkedeki sosyalist kalkınmayı güvence altına almak için işçi sınıfının birliğinin sağlanması gerektiğini belirtti. 

Petrokimya işçilerinin ortak kongresinde konuşan Bakan Hernandez, Venezuela'nın büyük zenginliği ile yüksek yoksulluk oranı arasındaki tezatlığa işaret etti. 

Bakan, bu olguyu değiştirmek için, ulusal kalkınmanda hızlıca ilerleme elde edilmesi gerektiğini ve bunun kapitalist sistemin parametrelerinin dışında olması gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte Bakan, "İşçi sınıfının öncülük eden ve aktif katılımı olmadan sosyalizme, ulusal kurtuluşa ve bağımsızlığa ulaşamayacağız" dedi.

Hernandez bu yüzden işçilerinin birliğini yol gösterici olarak gördüklerini ve bu sorun olmasına rağmen bunun işçilerin elinde olduğunu belirtti.  

Bakan, "İşçi sınıfının bölünmesinin ülkeye büyük zarar vereceğini ve var olan koşulların üstesinden gelmeyi  cesaretlendiğini," söyledi.

yazici   mail