www.soL.org.tr
Venezuela-Küba çelik ortak girişimi yola çıktı
30 Mayıs 2008, Cuma

Siyasi ve ekonomik alanda bir dizi ortak proje geliştiren Venezuela ve Küba, çelik üretimi alanında ihracata dönük ortaklık kurdu.

Caracas, 30 Mayıs (Prensa Latina) Bakanlık kaynaklarından önceki gün verilen bilgiye göre Venezuela ve Küba, çelik sanayisinde, paslanmaz çelik üretimi ve dağıtımını içeren ortak bir girişime imza attı.

Kurulan şirket "Aceros del ALBA" adını taşıyor ve Küba Temel Sanayiler Bakanlığı ile Venezuela Maden Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapıyor.

Anlaşma, Venezuela Resmi Gazatesi'nin son baskısında yayımlandı. Habere göre, şirket, ulusal piyasaya dönük olarak üretimde bulunacak. Bunun yanı sıra, Karayip ve Latin Amerika ülkeleri öncelikli olmak üzere, ihracat hedefleri arasında üçüncü dünya ülkeleri de yer alıyor.

Şirket 30 yıllık bir takvim üzerinde çalışmaya başladı. 5 milyon dolarlık bir bütçeyle kurulan şirketin hisselerinin yüzde 51 'i Venezuela, yüzde 49'u Küba tarafından paylaşıldı. Şirketin tüzüğü Küba ile Venezuela arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve doğal kaynakların akılcı bir biçimde kullanılması düşüncelerini temel alarak hazırlandı.

Venezuela, çelik sanayinde güç kazanmayı ve orta vadede 12 milyon tonluk üretimle Brezilya'nın ardından ikinci çelik üreticisi olmayı hedefliyor. Hükümet, ulusal çelik üretimini geliştirmek için 3,5 milyon dolarlık bir bütçeyi onayladı. Bu sayede yeni fabrikaların kuruluşu ve batıdaki mevcut fabrikaların iyileştirilmesi hedefleniyor.

yazici   mail