www.soL.org.tr
ABD, ters rüzgar peşinde
17 Kasım 2006, Cuma
resim

DIŞ HABERLER ABD kaynaklı bir habere göre Venezuela'nın "fesatçı" devlet başkanı Hugo Chavez, Latin Amerika'daki etkisini yitiriyor. Nikaragua'da Sandinistlerin, Daniel Ortega'nın kazanmasıyla yeniden iktidara gelmesine rağmen kıtanın havasının değiştiğini iddia eden iki numaralı Eyalet Birimi diplomatlarından Nicholas Burns, tespitlerinde yanılmayacaklarını iddia etti. Burns, Latin Amerika'da yaşanan bir dizi seçim sonrasında "sorumluluk" duygusuna sahip merkez hükümetlerin kurulmasından sonra, kıtada anti-ABD'ci Chavez'in dışlandığını vurguladı.

Burns, Chavez'in puan kaybetmesinden bahsederken aynı zamanda Bolivya devlet başkanı Evo Morales'le görüşme talebinde bulunduğunu belirtti. Chavez'in en büyük işbirlikçisi olan Morales'in kıtadaki "ana akım" a geri dönmesi ve ABD'ye karşı değil de onunla birlikte çalışması gerektiğini düşündüğünü belirten Burns, Chavez'in son altı ayda anti-ABD'cilik ve solculukla yükselişe geçtiğini ancak son seçimlerde manzaranın oldukça değiştiğini ifade etti. Brezilya, Şili, Meksika ve Kolombiya'da merkez ya da merkez-sağ iktidarların olmasına dikkat çeken Burns, Ortega dışında yeni hükümetlerin hepsinin bölgesel serbest ticaret, özel sektör yatırımları ve demokrasinin geliştirilmesi konusunda ABD ile işbirliği içinde olduğuna dikkat çekti.

Venezuela'nın BM Güvenlik Konseyi'nde oylamalardan başarısızlıkla çıktığını iddia eden Burns, bunu Chavez'in Bush'a ateş püsküren BM konuşmasına bağladı.

Her iki ülkenin de oylama sonucunda yenişemeyerek Peru'yu aday göstermelerinin, Venezuela'nın kıtada ülkeleri ve BM içinde rüştünü ıspat etmesi anlamına geldiği değerlendirmelerini dikkate almayan Burns, Chavez'i bölücü olmakla suçladı.

ABD'li diplomat, konuşmasında Morales'e de seslenerek Chavez ile olan birlikteliğinden vazgeçmesini ve daha ılımlı ülkelerle işbirliği içine girmesi için çağrıda bulundu ve "Artık Castro kardeşler için umut beslemek anlamsız, Morales'i diğerlerinin yanına çekebilmek için cesaretlendirmeliyiz," dedi.

 

yazici   mail