www.soL.org.tr
Özelleştirme olmuyorsa taşeronlaştırma
6 Mart 2007, Salı
resim

HABER MERKEZİ Muğla'nın Milas ilçesindeki Yeniköy Termik Santrali'nde çalışan işçiler, santrale, "hizmet alımı adı altında taşeron firmalar aracılığıyla yeni işçi alınacağı" iddiası üzerine protesto gösterisi düzenledi. Dün sabah saatlerinde Yeniköy Termik Santrali önünde toplanan işçiler adına Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Veysel Özalp bir açıklama yaptı. Özalp, termik santralin değişik birimleri için yapılmak istenilen "hizmet alımlarına" karşı olduklarını söyledi.

"Özelleştirme kapsamında yapılmak istenilen çalışmaların, santralin özelleştirme kapsamından çıkarılmasıyla sona erdiğini" kaydeden Özalp, "Özelleştirme çalışmaları olmayınca bu kez, özelleştirme işini hizmet alımları aracılığıyla gerçekleştirmek istiyorlar. Santralde özelleştirmenin başka bir çeşidi olan ‘taşeronlaştırma'nın adı değiştirilerek çalışanlara 'hizmet alımı' diye yutturulmaya çalışılıyor" dedi.

Özalp yeni işçilerin gelmesiyle mevcut işçilerin işten çıkarılacağını ifade etti. Hizmet alımı ihalesinin durdurulması için hukuki yollara başvurduklarını söyleyen Özalp, "İhale iptal edilene kadar eylemlerimize devam edeceğiz" dedi.

yazici   mail