www.soL.org.tr
ABD gözetiminde Mahmur toplantısı
6 Mart 2007, Salı

Ankara’nın “PKK tarafından kullanıldığı” gerekçesiyle kapatılmasını istediği Mahmur Kampı’nın geleceğini belirlemek için Birleşmiş Milletler, Türkiye ve Irak Cenevre’de toplandı. ABD de görüşmelere gözlemci olarak katılıyor.

resim

DIŞ HABERLER Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve Irak arasında, Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nın kaderini belirleyecek üçlü toplantının ilki dün Cenevre'de yapıldı. Görüşmelere ABD de gözlemci statüsüyle katıldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) Cenevre'deki genel merkezinde basına kapalı olarak başlayan görüşmede, tarafların 2004 yılında üzerinde mutabakata vardıkları Ankara anlaşmasını yeniden müzakere ettikleri belirtildi.

Türkiye, BM denetimindeki Mahmur Kampı'nın, PKK tarafından kullanıldığı gerekçesiyle kapatılmasını talep ediyor. BM ise, kamp sakinlerinden isteyenlerin geri dönmesine, kalanların da Irak'ın çeşitli yerlerinde ikamet etmesine imkan verilmesinden yana.

1998'de kuruldu
BM verilerine göre, 1990'ların başında yaklaşık 20 bin kişi, Hakkari ve komşusu sınır kentlerinden Kuzey Irak'a göçmüştü. Bu kişiler, Atruş olarak anılan bölgede 2 ayrı kampta, yaklaşık 1997 yılına kadar yaşadılar. Kampın kapatılması gündeme geldiğinde yaklaşık 3 bin kişi Türkiye'ye geri döndü; 4-5 bin kişi de Irak'ta yerleşti.

Her iki öneriyi de reddedenlerse o zamanlar, Kuzey Irak ile merkezi Irak yönetimini birbirinden ayıran sınır bölgesinde yaklaşık bir yıl kaldılar. Bugünkü Mahmur Kampı BM tarafından 1998 yılında oluşturuldu. Ankara, bu kampta yaşayanların PKK tarafından kullanıldığı, kampta militanların barındırıldığı ve silahların saklandığını iddia ediyor ve bu nedenle kapatılmasını istiyor. BM verilerine göre, Mahmur kampında yaşayanların sayısı yaklaşık 12 bin ve bunlardan yarıya yakını çocuklardan oluşuyor.

Üçlü toplantıya ev sahipliği yapan BMMYK'dan bir yetkili, Mahmur'da bulunan büyük çoğunluğu Türkiye'den giden mültecilerin Türkiye'deki yerleşim birimlerine güvenli şekilde geri dönmelerini sağlamak istediklerini söyledi. Yetkili, Mahmur kampında yaşayan mülteciler arasında, Türkiye'ye dönmeleri veya Irak'ta kalmalarını belirlemek için "niyet anketi" yapmayı planladıklarını bildirdi.

17 Ocak'ta ABD ve Irak askerleri Mahmur Kampı'nda genel arama yapmış, arama sonucunda hiçbir silah ele geçirilmediği ve kampta sivillerin yaşadığı açıklanmıştı.

yazici   mail