www.soL.org.tr
İş kazaları hızla artıyor
12 Mart 2007, Pazartesi

DİSK tarafından hazırlanan raporda, bilhassa madenlerde yaşanan iş kazalarında büyük bir artış olduğuna dikkat çekildi ve hükümet uyarıldı.

HABER MERKEZİ DİSK, maden ve iş kazalarında geçen yıl 44 kişi hayatını kaybederken, bu yılın ilk üç aylık döneminde 57 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, hükümeti uyardı. DİSK, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu'na bir yazı göndererek, "Maden ocaklarındaki iş kazalarının, ölümlerin ve organ kayıplarının kaygı verici bir yükseliş gösterdiğini" dile getirdi.

Her yıl daha fazla
DİSK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, maden ve iş kazalarında ölen işçilerin sayısı her yıl artıyor. Araştırma sonucunda yayımlanan rapora göre, söz konusu kazalarda geçen yıl 44 kişi hayatını kaybederken, sadece bu yılın ilk üç aylık döneminde toplam 57 kişi yaşamını yitirdi. DİSK konuyla ilgili hazırladığı raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Erhan Batura'ya göndererek önlem alınması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. Hazırlanan raporda, maden ocaklarındaki iş kazalarının, ölümlerin ve organ kayıplarının kaygı verici bir yükselişe işaret ettiği vurgulandı.

2006 yılında 34 iş kazası
Raporda, bu yılın ilk üç ayında yaşanan 41 maden kazası sonucunda 57 işçinin yaşamını yitirdiğine ve 56 işçinin yaralandığına dikkat çekildi ve geçen yıl yaşanan 41 iş kazasından 13'ünün Aralık ayında meydana geldiğinin altı çizildi. Ayrıca, en son 3 Mart 2007 tarihinde Zonguldak'ta yaşanan maden kazasında 2 işçinin zehirlenerek öldüğü, Ocak ve Şubat aylarında toplam 6 iş kazasının yaşandığı ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 2 işçinin de yaralandığı hatırlatıldı.

Raporda, 24 Şubat 2007 tarihinde Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde, bir kömür ocağında meydana gelen göçükte 3 işçinin, 20 Şubat 2007 tarihinde yine Balıkesir'in Balya ilçesi Bengiler Köyü'ndeki maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 2 işçinin hayatını kaybettiği bildirilirken, 2006 yılında madenlerde 34 iş kazası meydana geldiği ve bu kazalarda 44 işçinin hayatını kaybettiği, 54 işçinin ise yaralandığı kaydedildi.

Teftişlere rağmen ihmal var
Raporda, Çalışma Bakanlığı'nın 1 Temmuz 2004 yılında başlattığı ve Nisan 2005 tarihinde "Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Proje Denetimi Değerlendirme Raporu" adıyla yayınladığı çalışmada, 43 ilde 26 farklı maden türünde, 50 bin 222 işçiyi kapsayan 772 işletmenin teftiş edildiğinin belirtildiği anımsatıldı. Buna rağmen, teftiş kapsamındaki işyerlerinde son bir yıl içinde 2775 iş kazası yaşandığı, meydana gelen kazalar sonucunda 37 işçinin organ kaybına uğradığı ve 17 işçinin de hayatını kaybettiği vurgulandı.

Yazıda, Çalışma Bakanlığı'nın yayımladığı rapor sonrasında yapılan açıklamada; organizasyon, gözetim ve genel çalışma şartlarında, mekanik ve elektrikli ekipman ve tesislerde, tahkimatta, havalandırmada, ulaşım yollarında, kurtarma ve tahliyede, nakliyatta ve sosyal tesislerde eksiklikler olduğunun saptandığına da dikkat çekildi.

Bakanlık tarafından da saptanan bu eksikliklere rağmen, çok sayıda iş kazası yaşanmış olması olaylarda ihmal olduğu ve gereken önlemlerin alınmadığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

yazici   mail