www.soL.org.tr
Çelebi'den Erdoğan'a: Saymaya hazırlan
8 Mayıs 2008, Perşembe

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri ile öğrencilerinin DİSK ziyareti sırasında konuşan Süleyman Çelebi, Başbakan Erdoğan'ın 1 Mayıs ile ilgili sözlerine tepki göstererek işçi sınıfının saldırılara karşı daha büyük kitlelerle sokağa çıkacağının sinyalini verdi. 1 Mayıs'ta il binasına saldırılan ÖDP de suç duyurusunda bulundu.

resim

HABER MERKEZİ Galatasaray Üniversitesi Eğitim Emekçileri, 1 Mayıs’ta AKP hükümetinin emekçilere yaşattıkları vahşeti protesto etmek için DİSK Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretinde bulundu.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ve basın emekçileri tarafından karşılanan Galatasaray Üniversitesi’nden Emekçiler adına açıklamayı İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Alp Birol yaptı.

Dünyanın her yerinde toplumsal gösterilerin kentlerin büyük ve önemli meydanlarında yapıldığını ifade eden Birol, 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanabilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Birol, hükümetin gözdağı vermek yerine emekçilere ve genel olarak yurttaşlara yaklaşımını gözden geçirmesi ve yaşananlardan dolayı özür dilemesi gerektiğini belirtti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, Galatasaray Üniversitesi emekçilerine gösterdikleri dayanışmadan dolayı DİSK, KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikalar adına teşekkür etti.

AKP hükümetini eleştiren Çelebi, Erdoğan’ın 1 Mayıs’a katılanlara hâlâ hakaret etmeye devam ettiğini söyledi. Bu durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayan DİSK Genel Baskanı, emekçilerin sokağa dökülmesinin salt 1 Mayıs’la ilgili olmayacağını ve yakında daha büyük kalabalıkların sokağa çıkacaklarının sinyalini verdi.

Çelebi “Sayın Başbakan övünüyor, ‘500 kişi vardılar’ diyor. 5 kişinin bir araya gelmesini gaz bombası atarak aşmaya çalışanların mantığı, bakışı bu olabilir. 1 Mayıs’tan ibaret değildir bizim mücadele hattımız. Bundan sonra o 500 kişiyi nasıl sayacaksa yakında saymaya başlar sayın Başbakan. Kitlelerle nasıl buluşacağımızı görür, 500 kişiyi saymış olur. Bunun yanıtını emekçiler verecek. Bizim derdimiz asla rövanş değildir. Temel hak ve özgürlüklerimizi, emeğe yönelik saldırılara karşı ve diğer sorunlara karşı demokratik reflekslerimiz ortaya koymaktır” dedi.

ÖDP’den suç duyurusu
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 1 Mayıs’ta İstanbul il binasına polis tarafından gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, “Hepimize geçmiş olsun. Ben inanıyorum ki bu ülkenin geleceğini sendikalar ve emek örgütleri tayin edecektir. Bir gün mutlaka ayaklar baş olacaktır ve ülkeyi bu hale getiren büyük başlardan kurtulacağız” dedi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ile bir grup sendika temsilcisi de dün ÖDP İstanbul İl Başkanlığını ziyaret ederek “geçmiş olsun” dileklerinde bulundu.

Uluslararası emek örgütlerinden Gül ve Erdoğan’a mektup
Diğer yandan uluslararası örgütler, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup göndererek 1 Mayıs’ta İstanbul’da işçi ve emekçilere yönelik tutumu kınadılar. Polisin tutumunun temel insan hakları ve sendikal haklara aykırı olduğuna dikkat çekilen mektuplarda, hükümetin, ILO’nun sendika özgürlüğü ve örgütlenme ve toplu pazarlık konulu sözleşmelerine uygun davranması talep edildi.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Guy Ryder, Kamu Hizmetleri Enternasyonali (PSI) Genel Sekreteri Peter Waldoff ile Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından gönderilen mektupların yanı sıra Uluslararası Sendikalar Ağı Küresel Birliği (UNI Global Union), Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel Hizmet Sendikaları Federasyonu (ICEM), Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) da yaptıkları açıklamalarla Türk-İş, DİSK ve KESK’e destek vererek, 1 Mayıs’taki polis müdahalesine tepki gösterdi.

yazici   mail