www.soL.org.tr
AKP merkezden DTP bölgeden
8 Mayıs 2008, Perşembe

DTP heyeti Süleymaniye'de Talabani'yle görüştüğü sırada açıklama yapan bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani, geçtiğimiz günlerde Bağdat'a giden AKP heyetinin temaslarıyla psikolojik engelin kalktığını söyledi. DTP'liler de düzenledikleri basın toplantısında "herkesin sorumluluk alacağı ortak bir çaba gösterilmesi gerektiğini" belirttiler.

resim

HABER MERKEZİ Irak’a giden DTP heyeti Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan DTP Meclis Grup Başkanı Ahmet Türk, silahların susması için herkesin sorumluluk alacağı ortak bir çaba olması gerektiğini söyledi.

Önceki gün Irak’a giden DTP Grup Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki heyet dün Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yle Süleymaniye’deki evinde görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından DTP'li heyet kaldığı Süleymaniye Palas Oteli'nde basına açıklama yaptı.

“Barışçıl bir dönem için demokratik sürecin başlatılmasını esas alan, kültürel hakların verilmesi, halkların kardeşliğini esas alan bir çaba içindeyiz” diyen Ahmet Türk, “Yeni süreçte bize düşen sorumluluk nedir? Kürt sorunu Türkiye içinde barışçıl bir şekilde çözülebilir. Bunun çözümü de Türkiye'dedir” diye konuştu.

Talabani de aynı şeyleri düşünüyor
Cumhurbaşkanı Talabani'nin, Türkiye'nin Kuzey Irak’a yönelik operasyonları konusunda ne düşündüğü yönündeki bir soru üzerine Türk, “Buna karar veren Talabani değil. Biz de her zaman operasyonlara karşı olduğumuzu söyledik. Herkes sorunun iç dinamiklerle çözülebileceğini söylüyor. Ortaya konacak projeler barışı esas almalı” dedi.

Ahmet Türk, “Talabani de aynı şeyleri düşünüyor ve çatışmaların böyle devam etmesinin etkilerini biliyor. Silahların susması konusunda rol almak istediğini her fırsatta dile getirdi. Çatışmalı sürecin önündeki engeller kaldırılmalı. Ortadoğu'da kardeş halklar arasında diyalog güçlendirilmeli. Bu konuda ortak formüller geliştirilmeli. Herkesin sorumluluk alacağı ortak bir çaba olmalı” ifadesini kullandı.

Sık sık biraraya gelinecek
Gazetecilerin “AKP'ye yönelik kapatma davası” ve “terör sorunu” ile ilgili soru üzerine ise Türk, Türkiye'nin siyasi bir krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Kendi keline merhem olamayanlar kime merhem olur? Bundan sonraki süreçte bir yol haritası ortaya çıkmalı. Türkiye'nin Kürt açılımı sadece güvenlikle sınırlı. Ticari ve kültürel bir açılım da gerekli. Daha kucaklayıcı bir formül ortaya konmalı. PKK sorunu afla çözülmez, toplum buna hazır değil. Önce demokratik adımlar atılmalı” dedi.

Ahmet Türk, Talabani ile sık sık bir araya gelme konusunu konuştuklarını da belirterek, “Silahların bırakılması ortak noktamız” diye konuştu.

Heyetlerin bileşimi
DTP heyeti Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Sebahat Tuncel, Eşbaşkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Muş Milletvekili Nuri Yaman'dan oluşuyor.

Görüşmeye Celal Talabani’nin yanı sıra, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkan Yardımcısı Kuster Resul, Irak Parlamentosu Üyesi Fuat Mahsum, Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileri katıldı.

Heyetin bugün Erbil'e geçmesi bekleniyor.

Barzani olumlu adımlar bekliyor
Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de Türkiye ile aralarındaki psikolojik engelin kalktığını söyledi.

Duhok kentinde KDP yöneticilerine seslenen Barzani, “Kürt sorunu savaşla çözüme kavuşmaz. Çözüm, burada, diyalog, siyasi ve barışçıl bir şekille olur. Türkiye’nin Şubat ayında Kürdistan Bölgesine yönelik düzenlediği askeri harekat hoş değildi. Harekatın yapıldığı zamanda, uygun bir tavır sergileyen bölge halkına teşekkür ediyorum. Eğer amaç siyasi bir çözümse, bütün taraflara yardım etmeye hazırız” dedi.

Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ile geçtiğimiz hafta Türkiye’den hükümeti temsilen gelen heyet arasında Bağdat’ta yapılan toplantıya da değinen Barzani, toplantının olumlu geçtiğini belirterek “var olan psikolojik engeller kalmadı. Olumlu adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

yazici   mail