www.soL.org.tr
Büyükanıt sıfat konulmasına bozulmuş
8 Mayıs 2008, Perşembe

Avrupa Birliği temsilcilerinin Türkiye’ye çok sıfat koyduklarını ve bunun yanlış olduğunu söyleyen Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, “kutuplaşmalardan kaçınalım, kimsenin nasihatlerine ihtiyacımız yok” dedi.

resim

HABER MERKEZİ Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye'de kutuplaşmaların olduğunu belirterek “Türkiye'nin, bu kutuplaşmalardan kaçınması lazım. Sorunlarını kendi içinde çözebilir, kimsenin nasihatlerine falan da ihtiyacı yok” dedi.

Büyükanıt, Swiss Otel'de düzenlenen İsrail Milli Günü resepsiyonunda gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Avrupalılar tarafından aşırı laikler-demokratik laikler türünden tanımlamalar yapılıyor. Siz buna ne diyorsunuz” şeklindeki sorusu üzerine Büyükanıt, sıfat koymalara her zaman karşı çıktığını kaydetti.

Orgeneral Büyükanıt, “Türkiye'ye çok sıfat koyuyorlar. Sıfat ismin önüne gelir biliyorsunuz, bu yanlış. Türk insanı kendi kendini tanımlama gücüne sahiptir. Başkasının tanımlamasına ihtiyaç yok” diye konuştu.

“Türkiye'de kutuplaşma var mı” şeklindeki soruyu yanıtlarken Büyükanıt,  şöyle yanıt verdi: “Var. Türkiye'nin bu kutuplaşmalardan kaçınması lazım, sorunlarını kendi içinde çözebilir, kimsenin nasihatlerine falan da ihtiyacı yok. Osmanlı İmparatorluğundan bir Cumhuriyet yarattık, bunu yapan bir ülke, bunu yapan millet, bunda bir etnik ayrımcılık yoktur, bunu yapan millet bütün sorunlarını çözme imkan ve kabiliyetlerine sahiptir. Kutuplaşma olduğu zaman çatışma ortamı ortaya çıkar, Türkiye bundan kaçınmalıdır.”

Emekliliği bekliyor
PKK’ye yönelik operasyonları da değerlendiren Büyükanıt, “Şu konuda bir şey söyleyebilirim. Bu tahmini değil tespitlere dayalıdır. Çok ağır darbeler yediler” dedi. Büyükanıt, PKK ile silahlı mücadelenin “Türkiye'ye tehdit teşkil etmeyinceye kadar” devam edeceğini söyledi.

Bir başka soru üzerine PKK ile mücadelede psikolojik üstünlüğün ele geçirildiğini, bunun sonuçlarının yakında görüleceğini ifade eden Büyükanıt “Türkiye terörle mücadelede iyi yolda. Terörle mücadele halk desteği olmazsa kazanılamaz. Sosyal, ekonomik, psikolojik bütün boyutlarıyla başarılı olmak zorundadır” diye konuştu.

Büyükanıt, “Barzani’nin tavırlarında değişiklik görüyor musunuz?” sorusuna da, “Olumlu yönde üslup değişikliği var” karşılığını verdi.

Orgeneral Büyükanıt, “AKP'nin kapatılma davasıyla ilgili savunmasını okuyup okumadığına” dair soru üzerine de, okuduğunu ancak herhangi bir yorum yapamayacağını, bu konuda emekli olduktan sonra konuşacağını söyledi.

Konya’da “rutin” bir tatbikat
Büyükanıt’ın İsrail Milli Günü öncesi gazetecilerle diğer bir buluşma noktasıysa Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ydı. Burada yapılan “Anadolu Kartalı-2008” tatbikatı sonrasında brifing veren Genel Kurmay Başkanı Büyükanıt’ın, tatbikattan büyük gurur duyduğunu söylerken, ABD patentli TSK silahlarının adeta reklamını yapması dikkat çekti. Konya 3'üncü Ana Jet Üssünün Haziran ayında 600 İsrail askerine evsahipliği yapacak olması da ilginç bir “rastlantı” oldu.

Tatbikatta F-16’lar yoğunlukla ve gerçek mühimmat yüklü olarak kullanılırken, tatbikat sınır ötesi harekat senaryosuyla yapıldı.

Anadolu Kartalı bir tatbikat olarak başlamasına karşın Konya’daki jet üssü bugün sürekli bir eğitim merkezine dönüşmüş durumda. NATO’nun en önemli taktik eğitim merkezlerinden biri olarak görülen Anadolu Kartalı’na NATO üyesi olmayan ülkeler de katılıyor. Ürdün, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin yanı sıra, İsrail bu eğitimlere düzenli olarak  katılan ülkeler arasında yer alıyor.

yazici   mail