www.soL.org.tr
'İnsanca çalışma koşulları istiyoruz'
25 Mayıs 2008, Pazar

Tuzla’da basın açıklaması yapan Limter İş üyeleri, kâr hırsıyla hareket eden patronların kuralsızlığına ve yasadışılığa karşı mücadele ettiklerini vurguladılar. Limter İş üyeleri, tersanelerin kapatılmasını değil, tersanelerde güvenli çalışma koşulları istediklerini vurguladı.

resim

HABER MERKEZİ Tuzla Gemi Endüstrisi Tersanesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) üyesi işçiler, Tuzla’da ölümlerin sorumlusunun tersane patronları olduğunu vurguladı.

Açıklamayı yapan Limter İş Genel Başkanı Cem Dinç, tersane işçilerinin gücü ve dayanışmasıyla bu oyunun bozulacağını ifade ederek, “Limter İş’in amacı, tersane işçilerinin insanca çalışma koşullarını sağlamak ve yaşam hakkını savunmaktır. Limter İş, gözünü kar hırsı bürümüş tersane patronlarının kuralsızlığına ve yasa dışılığına karşı mücadele eder. Tuzla’da ölüm varsa bunun sebebi tersane patronlarıdır” diye konuştu.

Dinç, Limter İş’in işçileri birleştirdiğini, patronların bundan korktuğunu ve akla hayale sığmayacak tehditlere başvurduklarını söyledi.

8 günde 2 işçinin ölümü üzerine Selah Tersanesi’nin İstanbul Valiliği’nce kapatıldığını hatırlatan Dinç, “Biz, tersanelerin kapatılmasını değil, tersanelerde insanca, güvenli çalışma koşullarının oluşturulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kartal’da basın açıklaması
Tersane işçileri ve aileleri tarafından bugün saat 13:30’da Kartal Meydanı’nda bir basın açıklaması yapılacak. Limter İş tarafından kamuoyuna yapılan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“16 Haziran Grevine doğru Tersane işçileri ve ailelerinin de söyleyecek sözü var.

Kartal meydanında yapacağımız basın açıklamasında tersane işçilerinin eşleri ve çocukları konuşacak. Gereken ilgiyi göstereceğimiz inancıyla.”

yazici   mail