www.soL.org.tr
“İsrail’in yaptıklarını unutmadık”
17 Kasım 2006, Cuma
resim

DIŞ HABERLER Arjantin'de 400 kadar Arjantinli Müslüman gösterici, Buenos Aires'in ana caddesini trafiğe kapatarak İsrail elçiliğinin önünde eylem yaptı. Göstericiler, Arjantin mahkemesi yargıcının İran eski devlet Başkanı Akbar Hashemi Rafsancani'nin tutuklanma istemi kararına da karşı çıktıklarını ifade ettiler.

Yargıç Rodolfo Canicoba Corral'ın 9 Kasım'da vermiş olduğu kararla Rafsancani ve onunla ilişkide olan 8 kişinin "uluslararası sanık" ilan edilmesinin ardından, iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmiş ve İran Arjantin'i ABD'nin ve İsrail'in uşağı olmakla suçlamıştı.

Dün gösteriye katılanlardan Elizabeth dos Santos ise bu kararın Arjantin halkının kafasını karıştırmak ve İsrail'in Filistin'de yaptıklarını unutturmak amacı taşıdığını ifade etti.

Hükümetin kararla ilgili tutumu ise hangi tarafta olduklarını gösterir nitelikte. Önceki gün Devlet Başkanı Nestor Kirchner, Toprak ve Yerleşme biriminin ikinci sekreteri Luis D'Elia'nın istifa etmesi için talimat verdi. La Nacion adlı yayının haberine göre D'Elia, İran'ın mahkeme kararının haksız olduğu fikrini desteklediğini ifade etmesinden ve Arjantin'deki İran diplomatına kararı eleştirir nitelikte bir mektup göndermesinden hemen sonra İsrail ve ABD'den gelen baskılar sonucunda görevden el çektirildi.

Mahkemenin verdiği karar, hükümet içinde ve halk arasında protestolarla karşılanırken hükümet skandal boyutlara ulaşabilecek iddiaları tersine çevirecek bir adım atmıyor. Ülke gündeminde konuşulan ve yazılanlara bakıldığında, Arjantin halkı arasında yargıcın siyasi ya da maddi bir rüşvet sayesinde böyle bir karara varmış olduğu kanısı yaygınlık taşıyor.

yazici   mail