www.soL.org.tr
Türkiye, ‘Şii Irak’ Başkonsolosluğu açıyor
11 Aralık 2007, Salı

Musul'dan sonra "Şii başkenti" olarak görülen Basra'da açılacak Başkonsolosluk ile Türkiye, Şii, Sünni Arap ve Kürt bölgeleri olarak üçe bölünmesi tartışılan Irak'ın üç bölgesinde de temsil edilecek. Devlet politikası olarak “Irak’ın toprak bütünlüğünü" savunan Türkiye Cumhuriyeti, böylece Irak'ın bölünmesini zımnen tanımış oluyor.

resim

HABER MERKEZİ Dışişleri Bakanlığının 2008 yılı bütçesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında konuşan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Musul'dan sonra, yakında Basra'da da bir Başkonsolosluk açılacağını söyledi. Babacan, “Kuzeydeki gruplar dahil, Irak halkının her kesimiyle temaslarımız ve diyalogumuz vardır” şeklindeki sözleriyle, bu kararın Irak’ın Şii bölgesiyle ayrıca ilişki geliştirdiğini ortaya koydu. Özerk Kürt Bölgesi’ndeki Musul’da da Başkonsolosluk açılmıştı.

Babacan, Türkiye'nin Kerkük'te bir oldu-bittiyi kabul etmeyeceğini, özellikle Türkmenlerin haklarının daha büyük gruplar tarafından ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceklerini her platformda vurguladıklarını söyledi. Irak Anayasası'na göre 2007 sonuna kadar yapılması gereken referandumun ertelendiğini belirten Babacan, "Bunlar kendiliğinden olmamaktadır. Bizim kuzeydeki gruplar dahil, Irak halkın her kesimiyle temaslarımız ve diyaloğumuz vardır" dedi.

ABD planı uygulamada
Babacan, PKK ile mücadelede ABD ile kurulan işbirliğinin örgütün Irak'taki faaliyetleri sona erinceye kadar aralıksız olarak devam edeceğini ifade etti. “PKK ile mücadele kapsamında Başbakanımız ile ABD Başkanı Bush arasında 5 Kasım tarihli görüşmede alınan kararlar safha safha uygulanmaya başlandı” diyen Babacan, bu çerçevede örgüte karşı alınacak önlemler çerçevesinde, iki ülkenin siyasi ve askeri grupları arasında doğrudan eşgüdüm ve işbirliğinin de başladığını kaydetti.

yazici   mail