www.soL.org.tr
Cüneyd Zapsu'dan 'Gaste'
11 Aralık 2007, Salı

Kent yönetimi politikalarıyla halktan tepki gören AKP'nin, yerel seçimler yaklaşırken bu tepkileri Erdoğan'ın başdanışmanı Zapsu'nun "Gaste" projesiyle yumuşatmaya çalışacağı ifade ediliyor.

resim

HABER MERKEZİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sağ kolu olarak bilinen Cüneyd Zapsu’nun İstanbul’da, Gaste adında bir gazete çıkaracağı ve Gasteyi ücretsiz dağıtacağı belirtiliyor.

Gerçek Gündem sitesinde yayınlanan habere göre; AKP kurucularından ve Erdoğan’ın başdanışmanı Zapsu’nun, patenti ve isim hakkı Norveç'te bulunan bir yayın organını Türkiye'de çıkarmak için hazırlık yaptığı ve gazeteyi basmak için İstanbul'da çalışmalarını hızlandırdığı belirtiliyor. Zapsu’nun yayın için kadro hazırlığına da başladığı ifade ediliyor.

Yerel seçimler yaklaşırken “Gaste”
Verilen habere göre, kent gazetesi niteliğinde olacak gazetenin Zapsu’nun 1000 dağıtım noktası organize ettiği, gazetenin ilk etapta haftada 750 bin adet basılıp ücretsiz dağıtılacağı belirtiliyor.

Çıkartılacak gazetenin AKP'nin kent politikalarının sözcülüğünü üstleneceği ifade edilirken, yaklaşan yerel seçimlerde AKP için bir siyaset aracı olacağı belirtiliyor. Bir yanda AKP’nin kentsel dönüşüm projeleri emekçi ve yoksul kesimleri kent merkezlerinden dışarı atarken, diğer yanda AKP’nin belediyelerde yürüttüğü kadrolaşma çalışmaları, emeğe yönelik saldırılar, su, elektrik, ulaşım ihtiyaçlarında yapılan zamlar halkın tepkisini çekiyor. Zapsu’nun çıkartacağı gazetenin bu politikalara yönelik olarak da AKP’yi aklamakta önemli bir misyon üslenmesi bekleniyor.

Posta'ya rakip
Gerçek Gündem’in haberine göre, Zapsu’nun çıkaracağı gazetenin kendisine rakip olarak Doğan Grubu'nun çok satılan gazetelerinden Posta’yı gördüğü belirtiliyor. Erdoğan’ın sağ kolu Zapsu’nun bu girişimi, AKP’nin medyadaki egemenliğini artırma girişimlerine hız vereceği şeklinde yorumlanıyor.

yazici   mail