www.soL.org.tr
Reçetesiz ilaç listesi hazırlanıyor
11 Aralık 2007, Salı

Reçetesiz satılacak ilaçların kaba listesinin hazır olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, bu ürünlerin büyük çoğunluğunun geri ödeme kapsamında kalacağını ileri sürdü

resimHABER MERKEZİ Sağlık Bakanlığı dünyada OTC (Over The Counter – Tezgah üstü) adıyla bilinen, reçetesiz satılacak ilaç listesi hazırlıyor. Ağrı kesiciler, soğuk algınlığı ilaçları, antiseptikler, vitamin ve mineraller gibi ilaçların reçetesiz satılması için yapılacak düzenleme sonrası bu ilaçların reklamına izin verilmesi de gündeme gelecek.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, OTC kapsamına girecek ürünlerin “kaba listesi”nin hazır olduğunu belirterek listedeki ürünlerin etken maddelerinin tek tek incelendiğini söyledi. Tokaç “Belki ürünün içindeki bir madde reçetesiz satışa engel olabilir diye ayrıntılı bir inceleme yapılıyor. Bu sınıflandırma sonucunda reçetesiz satılabilecek ilaçlar belirlenecek” dedi. Tokaç, OTC ilaç listesinin hazırlanmasının, bu ilaçların sosyal güvenlik kurumlarınca ödenmeyeceği anlamına gelmediğini savundu. “Bu ilaçların büyük bölümü eski ve ucuz. Bunların geri ödeme listesinden çıkarılması halinde yeni ve pahalı ilaçların reçete edilmesi söz konusu olur ki bu da kamuyu zarara uğratır. Bu nedenle bu ürünlerden büyük bölümünün geri ödemesi sürecek” diyen Tokaç, listenin hazırlanmasının tek nedeninin, reçeteyle satılması gereken ilaçların reçetesiz satılmasını engellemek olduğunu ileri sürdü.

Öte yandan 2008 yılında yürürlüğe girmesi planlanan düzenlemelerle Türkiye’de ilaç tüketiminin daha da artması, halkın cebinden daha çok para çıkması bekleniyor. Yaklaşık 800 kalem ilacı kapsadığı belirtilen OTC listesinin hazırlanmasından sonra bu ürünlerin reklamı serbest bırakılarak ilaç satışları pompalanacak. Yeni düzenlemeler arasında ilaç alanında sermayenin denetimini artıracak İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yasası, ülke insanını çokuluslu şirketlere denek haline getirecek Klinik Araştırmalar Yönetmeliği, patent haklarını genişletecek Patent Yasası, ilaçta reklam yönetmeliği vb. bulunuyor.

 

yazici   mail