www.soL.org.tr
Üniversiteli ve gazeteci Ergenekonlar gözaltında
23 Şubat 2008, Cumartesi

22 Ocak’ta başlayan Ergenekon opersayonu kapsamında dün 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimlerin çetenin ünversite ve medya kanadındaki önemli isimlerinden olduğu belirtiliyor.

resim

HABER MERKEZİ Ergenekon operasyonunun başlamasının ardından adı sürekli olarak Ergenekon çetesiyle anılan üniversite hocası, gazeteci gibi ünvanlara sahip 8 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Ümit Sayın, Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Prof Dr. Emin Gürses, Balıkesir Üniversitesi’nden emekli olan Doç.Dr. Orhan Tunç dün Ergenekon operasyonu kapsamında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Bu gözaltıların çetenin üniversite içersindeki etkin isimleri olduğu ifade ediliyor. Daha önce Sayın’ın incelenen bilgisayar kayıtlarında Ergenekon çetesiyle ilişkili bilgilere rastlanmıştı.

Sosyete kuyumcusu ve gazetecilerde göz altında
Ayrıca, Ergenekon yapılanması içerisinde yer aldığı ifade edilen ve Özalların ve sosyetenin kuyumcusu olarak ün yapan Hayrettin Ertekin’de gözaltına alındı. Çetenin medya kanadından olduğu ifade edilen, televizyoncu Vedat Yenerer ve Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut da dün gözaltına alınan isimlerdendi. Ayasofya Derneği’nin Sevgi Erenerol ve Kemal Kerinçsiz ile birlikte kurucu üyeliğini yapan, Noel Baba Vakfı’nın Başkanı olan Muammer Karabulut da soruşturma kapsamında Antalya’da gözaltına alındı.

Daha önceki yapılan operasyonlarda 33 kişi tutuklanmıştı. Önceki operasyonların Ergenekon çetesinin daha çok askeri kanadına yönelik olduğu ifade edilirken, dün yapılan operasyonun üniversite ve medya içerisinde yer alan yapılanmalar üzerinden olması dikkat çekti. Ergenekon operasyonu, İstanbul Emniyeti tarafından 22 Ocak’ta başlatılmıştı.

yazici   mail