www.soL.org.tr
Garip soruşturmada suç unsuru bulunamadı
23 Şubat 2008, Cumartesi

Açık lise sınavlarına türbanla girenleri görevleri gereği rapor eden ve izin veren okul müdürleri için suç duyurusunda bulunan öğretmenlere görevlerini yapmayan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan soruşturmada suç unsuruna rastlanmadı.

resimHABER MERKEZİ Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, açık lise sınavlarına türbanla girenleri rapor eden ve buna izin veren okul müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunan Eğitim-Sen’li öğretmenlere düzenlediği soruşturmada suç unsuruna rastlanmadığı açıklandı.

Eğitim-Sen Alanya Temsilcisi ve Çıplaklı İlköğretim Okulu öğretmeni Kemal Göl, Gönül Kemal Reisoğlu İlköğretim Okulu öğretmeni Hüseyin Çetin ve Alanya Anadolu Lisesi öğretmeni Ali Koca Haziran ayında yapılan açık lise sınavına türbanlı öğrencilerin girmesi üzerine durumu tespit etmiş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu ve 3 lise müdürü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Alanya Kaymakamlığı’nın isteği üzerine konuyu inceleyen iki müfettiş iddiaların ‘ön inceleme yapılmasını gerektirecek nitelikte olmadığı’ yönünde rapor hazırlamıştı.

Suç duyurusuna toplu dilekçe iddiası
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ise, şikayetçi üç öğretmen için ‘toplu dilekçe verdikleri’ iddiasıyla Valilikten soruşturma izni almıştı. Sonrasında ise ilköğretim müfettişlerince yapılan soruşturmada suç unsuruna rastlanmadığı kaydedilerek, soruşturma işlemden kaldırıldı.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de yaşanan olayla ilgili bir açıklama yaptı. Dinçer açıklamasında, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel’le görüştüğünü ifade ederken, Yüksel’in “üç öğretmenin kaymakamlığa verdiği dilekçenin toplu dilekçe değil, sendikal bir girişim olduğunu” belirttiğini kaydetti. Dinçer, bu bağlamda valinin soruşturmaya gerek olmadığını ilettiğini söylerken, “Adaletin yerini bulması sevindirici. İdarecilerin bu konularda daha dikkatli olması gerektiği açıktır” dedi.

Görevini yapan öğretmenlere İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açılması, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan AKP kadrolaşmasının boyutlarını birkez daha ortaya koyuyor.

yazici   mail