www.soL.org.tr
68’liler anlatıyor
8 Mayıs 2008, Perşembe

Yurtsever Cephe İşçi Birliği’nden Tuncay Çelen ve TKP üyesi Işıtan Gündüz, NHKM Kocaeli’ndeki etkinlikte, deneyimlerini yeni kuşaklarla paylaştı.

resimsoL (Kocaeli) Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 36. yıldönümü dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi önünde buluşan TKP ve Yurtsever Cepheli öğrenciler, yaklaşık 6 kilometrelik yolu sloganlar eşliğinde yürüyerek Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ne (NHKM) ulaştı ve buradaki “68’liler anlatıyor” etkinliğine katıldı.

Denizlerin açtığı yolda yürüyoruz
Etkinlik, Yurtsever Cephe Kocaeli Sözcüsü Barbaros Tantan’ın, Deniz Gezmiş ve arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşu çağrısıyla başladı. “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı eşliğinde kısa bir konuşma yapan Tantan, yeni nesilin, Türkiye devrimci hareketine önder olan Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in açtığı yoldan büyük bir kararlılıkla yürümeyi sürdürdüğünü söyledi.

Emperyalizme karşı mücadele
Kısa müzik dinletisi ve film gösteriminin ardından, Yurtsever Cephe İşçi Birliği Yürütme Kurulu üyesi ve dönemin Dev-Genç Yürütme Kurulu üyesi Tuncay Çelen, koşulları ve verilen mücadelenin önemini anlatarak, günümüze uzanan süreçte dünyada emperyalizme karşı verilen mücadelenin örneklerini anlattı. Çelen, emperyalizmden kurtulmanın tek yolunun örgütlü mücadele olduğunu söyledi.

Onlar önderdi
TKP üyesi ve dönemin İktisat Fakültesi öğrencisi, TİP ile FKF üyesi, Barış Derneği başkanlarından olan Işıtan Gündüz ise o yıllardaki işgal olayları ve Deniz Gezmiş’in önderliklerinden söz etti. Bozkurt Nuhoğlu’nun 68 kuşağına ilişkin bir şeyler söyleme yetisine sahip olmadığını da anlatan Gündüz, yaşamından anekdotlar sundu. Çelen ve Işıtan, dinleyenlerin sorularını da yanıtladı.

yazici   mail