www.soL.org.tr
Aslında ‘fabrikatörmüş’
8 Mayıs 2008, Perşembe

Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaşayan fakir ve yardıma muhtaç bir kişinin üzerinde tekstil fabrikası görününce, ailesiyle devletten aldıkları yeşil kartları iptal edildi.

resimsoL Ceyhan’ın Esentepe mahallesinde yaşayan Mustafa Çakmak (45), yaklaşık sekiz yıl önce aldığı yeşil kartının iptal edildiğini belirterek, “Bundan bir süre önce iş kazası geçirdiğim için sakat kaldım. İlaç almak amacıyla eczaneye gittiğimde, bana yeşil kartın iptal olduğunu söylemeleri üzerine şok geçirdim” dedi.

Çakmak, "Ceyhan Yeşil Kart Bürosu’na ve oradan da Ceyhan Vergi Dairesi’ne gittim. Benim üzerimde bir tekstil fabrikası bulunduğu ortaya çıktı. Ben İstanbul’da bulunan Musra Tekstil İplik San. Ltd. Şirketi’ne ait tekstil fabrikasının yüzde 50 hissesine ortakmışım, aynı zamanda genel müdürüymüşüm haberim yok” dedi.

Evli ve 7 çocuk babası olan Mustafa Çakmak, fakir ve yardıma muhtaç olmasının yanı sıra bedensel engelli olduğunu da vurgulayarak, “Herkes bana fabrikatör olduğumu söyleyerek dalga geçiyor. Fabrikam olsaydı devlete bağışlardım. Benimle birlikte ailemin de yeşil kartları iptal edildi. Evimde yiyecek ekmeğimiz bile yokken üzerimde fabrika görünüyor. Fabrikadaki kayıtlarda TC kimlik numaram da bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Eşi Fehime Çakmak ise yaptığı konuşmasında, “Eşimin sözde fabrikatör olduğu ortaya çıkınca yeşil kartlarımız iptal edildi. Ameliyatlı eşime ilaç alamıyorum. Evimizde hiçbir şey yok. Nasıl fabrikatörüz, bir türlü anlayamadım” dedi. Öte yandan Mustafa Çakmak, yeşil kartlarının iptal edilmesinin ardından bir dilekçe ile Ceyhan Kaymakamlığı’na tekrar başvuruda bulundu.

yazici   mail