www.soL.org.tr
'Korkmakta haklılar'
8 Mayıs 2008, Perşembe

Bodrum'da MNG'ye 85 dönümlük orman arazisinin tahsisi ve sonrasında aynı firmanın denize dolgu yapması tepkilere yol açarken, dolgunun kaldırılması için verilen 30 günlük idari sürenin dolmasına birkaç saat kala Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Muğla İl Özel İdaresi'ne gelen faks emri üzerine, Muğla Yurtsever Cephe yeni bir eylem gerçekleştirdi.

resim

soL (Muğla) Bodrum’da MNG’ye 85 dönümlük orman arazisinin tahsisi ve sonrasında aynı firmanın denize dolgu yapması başta yurtseverler olmak üzere tüm kamuoyunun tepkisine yol açmıştı. Dolgunun kaldırılması için verilen 30 günlük idari sürenin dolmasına birkaç saat kala Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Muğla İl Özel İdaresi'ne gelen faks emri üzerine Muğla Yurtsever Cephe yeni bir eylem kararı aldı.

Eylemin AKP İl Binasına ihtar mektubu ile başlayacak olması AKP İl Başkanı Gültekin Akça ve diğer il yöneticilerinde paniğe yol açarken, AKP yöneticileri can güvenliklerinin olmadığını, İl binalarının Yurtsever Cephe tarafından basılacağını belirterek Muğla Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulundular. Tüm engelleme girişimlerine rağmen üç kişilik Yurtsever Cephe delegasyonu AKP İl binasına uyarı mektubu götürdü.

AKP İl yöneticilerinin parti binalarını terk ettiğine ve binanın kapısının kilitlendiğine tanık olan Yurtsever Cepheliler AKP’nin kapısına ihbar mektubunu bıraktılar. Mektupta “Muğla’da AKP’yi temsil eden siz il yöneticilerine bu uyarımızın tarafınızdan doğru anlaşılacağını umuyoruz. Yurtsever Cephe sizin emekçi düşmanı, sermaye yandaşı politikalarınızın her süreçte karşısında olmuş ve buna karşı mücadeleyi siyasal onuru ile vermeyi sürdürmektedir. Ülke genelinde yürüttüğünüz 'babalar gibi satma' tutumunuzdan en çok etkilenen bölgelerden birisi de Muğla’dır. Muğla’nın da denize kıyısı olan yöreleri hizmet ettiğiniz sermayenin özel ilgi alanına girmektedir. Pina Yarımadası’ndaki orman ve koy işgalini sona erdirin. Sizin kolunuz ve kanadınız altında küstahlaşan MNG Holding’in kamusal alanda cirit atarak cüretkarlık yapması asla biz Muğlalı Yurtseverler’in kabul edebileceği bir durum olamaz. Bu ülkemiz ve bölgemiz adına gelinen uğursuz aşamada ilk önce MNG Holding’in kaçak deniz dolgusu derhal kaldırılmalıdır. Yine Pina Yarımadası’nda MNG’ye şaibeli tahsis edilmiş olduğunuz orman arazisini derhal gerçek sahibine yani halka iade ediniz” ifadelerine yer veriliyor.

Beyler bu vatana nasıl kıydınız
Daha sonra, TKP Muğla İl binasında toplanan yurtseverler şehrin en işlek caddesinden Sınırsızlık Meydanı'na doğru ellerinde bayrakları, pankartları ve dövizleri ile yürüyüşe geçtiler. 20 dakikalık yürüyüş boyunca Muğlalıların ilgisi ve sempatisi ile karşılaşan Yurtsever Cepheliler Sınırsızlık Meydanı’na ulaştılar. Yurtsever Cepheliler “Beyler Bu Vatana Nasıl Kıydınız” ibareli pankartı açarak “AKP’yi İstemiyoruz” sloganını atarak meydana girdiler. Sınırsızlık Meydanı’nda ise Yurtsever Cephe Muğla Sözcüsü Ayhan Karahan tarafından okunan basın açıklamasında MNG’ye ait kaçak dolgu hakkında gerekli uyarıların yapıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, 30 günlük sürenin dolmasına saatler kala Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen faks emri ile MNG’ye ihtiyacı olan can simidi atılmıştır. Şimdi bakanlıktan yapılan açıklamada “söz konusu firma bakanlığımıza 2 adet dolgu, 2 adet mendirek, 3 adet iskele müracaatında bulunmuştur, Biz de planınızı yapın gelin” dedik deniyor. Bakanlık açıklamasının sonunda da “Biz izin vermedik, izin vermenin ön adımlarını attık” yollu pişkin bir izahta bulunuluyor. Siz bu halkla ve yurtseverlerle dalga mı geçiyorsunuz? Kimin malını kime peşkeş çekiyorsunuz. Vatan sizin babanızın çiftliği midir? Adalet ve hukuk sizin ayaklarınızın altındaki paspas mıdır? Kamuoyunun önünde “niyetinizi bildiğimizi ve asla izin vermeyeceğimizi” ilan ediyoruz” denildi. Basın açıklamasının bitiminde “Yağma Yok Sosyalizm Var”, “MNG Defol, Bu Memleket Bizim”, “İşçi Düşmanı İşbirlikçi AKP” sloganları atıldı.

yazici   mail