www.soL.org.tr
Elektrikte özelleştirme karşıtı imza kampanyası
30 Mayıs 2008, Cuma

EMO VE ESM Kocaeli Şubeleri, özelleştirme olması halinde, özel firmaların kar olmayan yere hizmet götürmeyeceğini belirterek, karşıt imza kampanyası başlattı.

resimsoL Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Kocaeli Şubeleri, kentin enerji ihtiyacını karşılayan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (SEDAŞ) özelleştirilmesiyle ilgili imza kampanyası başlattı. Bildiri altına Özelleştirme Karşıtı Platform adıyla imza atan EMO ve ESM yöneticileri, Aydın, Muğla ve Deniz'li bölgesinde yapılan özelleştirmenin çarpıcı sonuçlarını dile getirip, özelleştirmenin, halkın enerji hakkını ortadan kaldırdığına değindi.

Sözleşme iptali
EMO Şube Başkanı Mustafa Şerit, şu açıklamayı yaptı: “Aydın-Denizli ve Muğla’yı kapsayan elektrik dağıtım bölgesinin işletme hakkının AYDEM Güney Batı Anadolu Enerji Şirketi'ne verilmesine yönelik Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı, uygulama sözleşmesi ile tadil sözleşmesinin iptali için dava açılmıştır. Sonucunda sözleşmenin tadil edilmesine, Menderes Elektrik Dağıtım ile TEDAŞ arasındaki sözleşmelerin feshedilmesine karar verildi. Önemli olan noktalar, şartların hangi kriterlere dayalı olarak belirlendiğidir.’’ Şerit, SEDAŞ'ın özelleştirilmesini engellemek için halka açık panel ve miting yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Faturası pahalı olacak
ESM Şube Başkanı Yener Çalışkan da, özelleştirme olması halinde, ilk işin elektriğe yüzde 20-40 arasında zam yapılması olacağını savundu. Çalışkan, şöyle konuştu: “Enerji ile ilgili tüm hizmetler özelleştirme ile paralı hale gelecek. Köylerde olan elektrik arızaları SEDAŞ'ı alacak olan firma tarafından istenildiğinde giderilecek. Özel sektör kar etmiyorsa gidip bir yere hizmet götürmez. Sokak lambalarının yaktığı elektrik bizim faturalarımıza yansıyacak. Eğer şirket bir yerde sokak arızası var ve bunu yapmışsa onun bedelini de faturalarımızın içine koyacak. Bu özelleştirmeye karşı yalnızca SEDAŞ işçilerinin mücadelesi yetmez, tüm halk mücadele etmelidir.”

yazici   mail