www.soL.org.tr
Sendikalaşmanın bedeli: İşten çıkartılma!
30 Mayıs 2008, Cuma

Ünilever'in taşeron firmaları işçiler sendikalaşmaya başladıkça işçi kıyımlarını artırdı. Sendikalı olduklarından dolayı işçilerin işten çıkartılmaları TÜMTİS tarafından tepki ile karşılanıyor.

soL (Gebze) Gebze Muallimköy'de bulunan Ünilever depolama ve dağıtım merkezindeki taşeron firmalar sendika üyesi oldukları gerekçesi ile geçtiğimiz haftalarda 65 kişinin işine son vermişti. Konuyla ilgili baskılar artınca işçiler TÜMTİS sendikasına üye olmuş patronlar ise işçilere daha fazla baskı yaparak sendikalaşmalarını engellemeye çalışmıştı.

Ünilever Firmasının taşeron firmaları işçi kıyımına devam ediyor. Sendikaya üye olan 39 işçi geçtiğimiz gün işten çıkartıldı. Yaşananlar ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuran TÜMTİS "Sendika hak ve özgürlüğüne karşı başlatılan saldırılara karşı tüm gücümüzle direneceğiz, yasal ve meşru haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan işçilerin, iş güvenliği de dahil tüm haklarını sonuna kadar korumakta kararlıyız. Başta Petrol İş Sendikası üyesi LEVER işçileri olmak üzere Kocaeli ve Gebze halkını, sendikaları, emek ve demokrasi güçlerini haklı mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz" diye açıklamada bulundu.

yazici   mail