www.soL.org.tr
'Mebateks işçilerini sahipsiz bırakmayacağız'
30 Mayıs 2008, Cuma

Tekstil-Sen, Mebateks'ten atılan 70 işçinin hiçbir gerekçe gösterilmeksizin ve ücretlerini almadan işten çıkartılmalarına ilişkin yaptığı basın açıklamasında işçilerin yanında olduklarını ve haklarına sahip çıkmak için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

HABER MERKEZİ Mebateks'ten atılan70 işçinin yanında olduklarını belirten Tekstil-Sen dün konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. "Mebateks işçisi yalnız değildir" diyen Tekstil-Sen ücret ve mesai alacaklarını bile tahsil edemeyen işçiler için hukuki yollara başvuracaklarını belirtti.

Mebateks çalıştırdığı 70 işçiyi 2 ay içerisinde hiçbir gerekçe göstermeksizin işten attı. İşten çıkartılan 30 işçiye ulaşan Tekstil-Sen, işçilerin 2 aylık ücret ve mesai alacaklarını almadan işten çıkarıldıklarını öğrendi. Tekstil-Sen işçilerin çoğunun SSK'sız çalıştırıldığı, kıdem ve ihbar tazminatlarının da dikkate alınmadığını ortaya çıkardı.

Tekstil-Sen konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında "Mebateks patronu Mehmet Küçükuğur'a buradan sesleniyoruz; işçilerin tüm kıdem ihbar, mesai ve ücret alacaklarını derhal ödemeye çağırıyoruz. Aksi taktirde işin arkasını bırakmayıp tüm hukuksuzluklarını ortaya dökmeye hazırız. Tekstil-Sen olarak, biz tüm bu hukuk dışı keyfiliklere karşı fiili meşru mücadele hattından yürümeye ve işçileri gerçek çıkarları etrafında örgütlemeye devam edeceğiz. Ancak böyle işçi sınıfının ve tüm ezilenlerin kurtuluşu mümkün olacaktır" diyerek gerekirse konuyu Çalışma Bakanlığına şikâyet edeceklerini belirtti.

yazici   mail