www.soL.org.tr
İşçiler Petkim’in devrine karşı iş bıraktı
30 Mayıs 2008, Cuma

Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'na devri bugün gerçekleştirilecek. Özelleştirmeye karşı dün iş bırakan Petkim Aliağa işçileri, açtıkları davanın sonucu beklenmeden devrin yapılmasına sessiz kalmayacaklarını söyledi.

HABER MERKEZİ Petkim'in Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubuna bugün devredilecek olmasını protesto eden Aliağa Petkim işçileri iş bıraktı. Petkim'in Aliağa'daki fabrikasında işbaşı yapmayan işçiler A Kapısı önünde bir araya geldi. İşçiler adına konuşan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Salih Mehmet Aydın, Türkiye'nin tek petrokimya tesisi olan Petkim'in özelleştirmesine karşı açtıkları davanın sonucu beklenmeden, işyerinin devredilmesine sessiz kalmayacaklarını belirtti. Devir işlemlerinin bugün yapılacağını söyleyen Aydın, "Biz Petrol-İş Sendikası olarak yıllarca özelleştirmelerin bu ülkenin yararına olmadığını söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz" dedi. İşçiler de devir kararını alkışlarla protesto etti.

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise yaptığı açıklamada, 14 adet üretim fabrikası, 8 yardımcı işletme, 150 milyon m3 hacminde bir baraj, 170 MW'lık bir enerji santrali, 20 kilometrekarelik arazi, rıhtım ve iskeleleri ile donatılmış bir limana sahip olan Petkim'in devri sonucunda kaybedenin Türkiye olacağını ifade etti. Öztaşkın, "Sendikamız kamuoyunu bir kez daha uyarıyor; ülkemizin Petkim'in özelleştirilmesine değil, yeni Petkim'lere ihtiyacı var" dedi.

Sakat bir ihale
Petkim'in satışındaki kamu yararına aykırılık, özelleştirilme sürecini sakatlayan ve hukuka aykırılık oluşturan konuların Petrol-İş tarafından yargıya taşındığını belirten Öztaşkın, şunları kaydetti: "Devir, yargı süreci devam ederken gerçekleştiriliyor. Petkim'in özelleştirilme ihalesi sürecinde ise aleniyet şeffaflık ilkesi göz ardı edildi. İhalelere teklif veren firma ve konsorsiyumların, önceden hiçbir araştırma ve incelemeye gerek duyulmadan ihaleye girmelerine izin verilmesi, ihalenin sakatlanmasına ve ciddiyetini sarsan uygulamalara yol açmıştır. Nitekim, ihalede birinci olan Ortak Girişim Grubunun (OGG) ortakları incelenmeden ihaleye sokulmuş ve yine hiçbir gerekçe gösterilmeden devre dışı bırakılmıştır. ÖİB, Petkim'in yüzde 51'lik hissesini satın alma hakkını en yüksek 2. teklifi veren Socar-Turcas-Injaz OGG'ye verdi. İhaleyi kazanan OGG'de yer alan grup firması hakkındaki ‘Yasaklılık' kararı şartnameye açık aykırılık teşkil ediyor." 

Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin özelleştirmesi ihalesini kazanan Socar-Turcas-Injaz Konsorsiyumu tarafından kurulan Socar-Turcas Petrokimya AŞ, ihale bedelinin yüzde 50'si olan 1,02 milyar doları peşin olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na dün ödemişti. Dün yapılması beklenen satış sözleşmesi imza töreninin, işlemlerin yetişmemesi ve para transferinin yurtdışı ile saat farkında dolayı öngörülen zamanda yapılamaması nedeniyle bugüne kaldığı açıklanmıştı.

yazici   mail