www.soL.org.tr
Katsayı savaşları
17 Kasım 2006, Cuma
resimHABER MERKEZİ Çalışmalarına devam eden 17. Milli Eğitim Şurası'nda katsayı savaşları yaşanıyor. Üniversiteye girişte herkesin eşit şartlarda puanlamaya tabi tutulmasına ilişkin şura komisyon kararı imam hatip tartışmalarını bir kez daha alevlendirdi.

Eğitim sisteminin büyük bir çöküntü yaşadığı bir dönemde toplanan şura katsayı konusuna kilitlendi. Suçlamalara yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in "katsayı kalkmadı" açıklaması ise şaşkınlık yarattı.

Çelik'ten garip savunma

Çelik, katsayı uygulamasının kalkması gibi karar alınmadığını iddia ederek, sadece “alanı ile ilgili bölüm seçen öğrencilere ek puan verilmesinin” öngörüldüğünü ifade etti.

Katsayı uygulaması konusunda alnınan kararı örneklerle anlatmaya çalışan Çelik, meslek lisesi mezunlarının, kendi puan türlerindeki herhangi bir bölüme girmek istediklerinde, puanlarının 0,8 katsayısı ile çarpılacağını, kendi okulları ile ilgili bir bölüm seçmeleri halindeyse ek puan alacaklarını belirtti.

Çelik bu uygulamayla katsayının kalkmadığını iddia etse de, bu kararla katsayı uygulamasında imam hatiplilerin dezavantajlı durumu ortadan kalkmış olacak. Alınan karara göre, puan türü sözel olarak belirlenen imam-hatip lisesi mezunları sözel puan isteyen bölümlere diğer adaylarla aynı katsayı uygulanarak girebilecek. İlahiyat fakültelerini seçmeleri durumundaysa ek puandan yararlanacaklar. Aynı şekilde puan türü eşit ağırlık olarak belirlenen Anadolu imam hatip lisesi mezunlarına ise eşit ağırlık isteyen bölümlerde diğer adaylarla eşit katsayı uygulanacak.

Şura kararları tavsiye niteliğinde bulunuyor. Ancak hükümetin bu kararları gerekçe göstererek yeni yasa tasarıları hazırlayıp meclis gündemine getirmesi olasılığı bulunuyor.

Gelinen noktada AKP hükümetinin katsayı konusunda alınan karara uymayarak geri adım atması durumunda dahi, AKP'nin şura tartışmaları ile tabanına imam hatipler konusunda "denedik" mesajını daha güçlü olarak verebileceği belirtiliyor.

Katsayı kararı tartışma yarattı
Şurada ''Türk Milli Eğitim Sisteminde Kademelerarası Geçişler, Yönlendirme ve Sınav Sistemi'' konulu komisyon raporunun görüşmeleri sırasında söz alan YÖK üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇGDD) Başkanı Türkan Saylan, alt komisyon görüşmelerinde her öğrencinin eğitim gördüğü alanda yüksek öğretime teşvik edilmesi konusunda görüş birliği oluşmuşken, bir anda katsayının gündeme geldiğini, kararın oylandığını ve kimsenin ne olduğunu anlamadığını söyledi. Saylan başka şeylerden bahsedilirken bu tür bir oylamının yapılmasının "planlanmış" izlenimi yarattığını da sözlerine ekledi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ise, ''Biz katsayıyı değil, yapısal sorunları yapılandırmayı ve yöneltsel sorunları gündeme getirdik. Sorunu katsayıya kilitleyen, Şura'yı bunun gölgesine düşüren eğitim politikalarıyla eğitimin sıkıntıları giderilemez. Hükümetin bu politikalarına ortak olmayacağız. Biz herkesin parasız, bilimsel, laik eğitim hakkından yararlanmasını savunuyoruz'' diye konuştu.

Daha sonra Eğitim-Sen şuradan çekildiğini açıkladı. DİSK Genel Sekreter Yardımcısı Perihan Sarı da şuraya hükümetin gölgesinin düştüğünü söyleyerek şuradan çekildiklerini bildirdi.
   
yazici   mail