www.soL.org.tr
Karşılıklı cumhurbaşkanlığı atışmaları
6 Mart 2007, Salı
resim

HABER MERKEZİ CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve AKP grup Başkanvekili İrfan Gündüz cumhurbaşkanlığı seçimleri ve gündemdeki konular üzerine değerlendirmelerde bulundular.

Baykal, dün NTV'de katıldığı bir programda, cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci turda Anayasa'nın öngördüğü üçte iki çoğunluğun sağlanamadan diğer turlara geçilmesi halinde, durumu Anayasa Mahkemesi'ne götürebileceklerini belirtti.

Seçimlerin erkene alınması ile ilgili bir soru üzerine Baykal, bunu "AKP'nin bir fantezisi" olarak nitelendirirken, böylelikle kamuoyunun temel konular dışında, sahte sorunlarla meşgul edilmeye çalışıldığını ifade etti. Baykal, "Seçimler Kasımda olacaktır. Bunun 1-2 ay erkene alınması pratiği olmayan bir düşüncedir" dedi.

Baykal, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması ihtimaline yönelik bir soruya ise, "Tercih olarak hiç tereddüt yok da, hala Türkiye'de cumhuriyeti, ülkeyi, toplumun kazanımlarını savunma refleksinin bir noktada bir fren etkisi gösterme ihtimalini de dikkate alıyorum. Bu açık kapı, tereddüt Başbakanda da var. Onun için erkenden angaje olmamak için kesin bir şey söylemiyor. Uzlaşmayla Cumhurbaşkanı seçme Türkiye'nin bir zorunluluğudur. Bunu hükümetin kavraması lazımdır. Henüz kavramak istemiyor. Hala da şans vardır" şeklinde yanıt verdi.

Vahim bir manzara
Baykal, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın yaptığı karşılıklı açıklamalara da değindi. Erdoğan, "Biz hükümetiz, biz konuda Silahlı Kuvvetler'in dikkatini, duyarlılığını biliyoruz, kendilerine teşekkür ederiz, kararı biz alacağız" şeklinde bir açıklama yapsa bunun makul olacağını belirten Baykal, Başbakanın Büyükanıt'ın dile getirdiği düşüncenin Genelkurmay Başkanlığının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görüşü olmayabileceğini ifade ettiğini, bunun ise vahim bir manzara olduğunu söyledi. Baykal, "İşin acı verici tarafı, bu anlayışta bir insan cumhurbaşkanı olmak istiyor" dedi.

Dün cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve gündeme ilişkin bir değerlendirme de, AKP grup Başkanvekili İrfan Gündüz'den geldi.

Zamanı gelince görüşülür
Gündüz, parlementodaki basın mensupları ile yaptığı sohbette, Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı seçimi konusunda CHP ile mutabakat aramayacağı yönündeki sözleri üzerine bir soruya, "Sayın Başbakan, cumhurbaşkanlığı konusunda toplumsal uzlaşmaya önem vereceğini, toplumsal kesimlerle, sivil toplum örgütleriyle, parlamento içi ve dışındaki siyasi kurum ve kuruluşlarla görüşeceğini beyan etti. Ama ‘CHP ile mutabakat aramayacağım' meselesi, zannediyorum o haftaki gerginliğin neticesidir. Zamanı gelince onlarla da görüşülür diye değerlendiriyorum. Bundan daha açık, net ne olabilir?" şeklinde yanıt verdi.

Gündüz de, Başbakanla Genelkurmay Başkanı arasında yaşanan açıklamalara değinerek, "Devletin kurumları arasında böyle çatışma görüntüsü vermek, hele hele böylesine nazik günlerde doğru olmaz kanaatindeyim" dedi. Gündüz, açıklamasında gerek Kuzey Irak'ın gerekse de Irak'ın Türkiye'nin güvenliğini çok yakından ilgilendirdiğini belirtirken, MGK açıklamasını kastederek bunların çözümüne ilişkin siyasi ve diplomatik ilişkilerin artırılması yönünde bir açıklama olduğunu, bu karar çerçevesinde hükümetin de gerekli adımı atacağını ifade etti.

Yetkimizi kullanırız
Gündüz, bir gazetecinin Kuzey Irak Anayasası'nda sığınmacılara sığınma hakkının verilmesine ilişkin ibareler olduğu ve Sevr'e atıfta bulunduğuna ilişkin açıklamaları ve "Barzani ile konuşurken onlara ne diyeceksiniz ? Anayasanızı değiştirin mi?" sorusu üzerine Gündüz şunları söyledi:

"Hiç kimse, Türkiye'nin yetkisini kullanmaya engel olamaz. Herkes söylediği lafın, attığı adımın farkında olmalı. Türkiye, kimseye taviz verecek konumda değil. Anayasaları da kerameti kendinden menkul. Biz, uluslararası hukukun ve Anayasamızın verdiği yetkileri sonuna kadar kullanırız."

Kenan Evren'in açıklamalarına da değinen Gündüz, AKP'nin Türkiye'nin üniter yapısına zarar getirecek hiçbir hareketin yanında yer almayacağını söylerken, "Tabii bir düşüncedir. Sayın Kenan Evren'in düşünceleridir. Kendisi cumhurbaşkanlığı, devlet başkanlığı, genelkurmay başkanlığı yapmış bir kişidir. Ama düşünce olarak tartışılabilir" dedi.

Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı öncesinde, bir değişiklik olmazsa Kasım ayında yapılacak seçimlerin de baskısıyla CHP ile AKP arasındaki tartışmaların artması bekleniyor.
yazici   mail