www.soL.org.tr
Rusya'dan Polonya'ya sert tepki
5 Şubat 2008, Salı

Washington ziyareti sırasında ABD ile füze kalkanı başlığında mutabakata varıldığını açıklayan Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sirkorski'ye Moskova'dan sert tepki geldi. Moskova, Polonya hükümetine İkinci Dünya Savaşı'ndaki kayıplarını hatırlatarak konuyu yeniden değerlendirmeye davet etti.

resim

DIŞ HABERLER Rusya'nın NATO elçisi Dmitry Rogozin, Polonya hükümetinden ABD'ye füze kalkanı sağlaması konusunda daha dikkatli düşünmesini istedi. Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın kendilerine konuyu Washington, Brüksel ve Moskova ile diyalog içinde halletme güvencesi verdiğini hatırlatan Rogozin, gündeme gelen Polonya'da yabancı üs konusunda kendilerine danışılmadığını ifade etti.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski'nin açıklamalarına karşılık veren Rogozin, bakanın ifadelerinin, Tusk'ın daha önce verdiği güvenceyle çeliştiğini kaydetti. Polonyalı meslektaşlarına yakın geçmişte Polonya'nın yaşadığı "çatışma sınırı" rolünü hatırlatan Rogozin, Polonya'nın bu şekilde 2. Dünya Savaşı'nda çok sayıda vatandaşını kaybettiğini belirtti.

Rogozin, "Umarım bu korkunç ders boşa gitmez ve Polonya dış politikasını, sınırlarında dostluğu sürdürme temelinde planlar" şeklinde konuştu.

Polonya Dışişleri Bakanı Sirkorski, geçtiğimiz günlerdeki Washington ziyareti sırasında, Polonya'nın topraklarında ABD füze kalkanı kurulması konusunda mutabakata varıldığını açıklamıştı. ABD'nin Polonya'da füze kalkanı, Çek Cumhuriyeti'nde de bir radar sistemi kurmasına şiddetle karşı çıkan Moskova, Polonya hükümetinden konuyu yeniden değerlendirmesini istedi. Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın Cuma günü Moskova'ya gitmesi bekleniyor.

yazici   mail