www.soL.org.tr
“Vergi iadesinin kaldırılması işverene yarayacak”
17 Kasım 2006, Cuma
resimHABER MERKEZİ İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, vergi iadesinin kaldırılmasının çalışanlara değil, işverenlere yarayacağını bildirdi.

Arıkan, yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çalışanların vergi iadesinin kaldırılmasına yönelik açıklamalarına ilişkin, bu uygulamanın sadece brüt ücret üzerinden, kayıtlı çalışan çok az bir kesime fayda sağlayacağına dikkat çekti.

Patronlar vergi farkını ücretlere yansıtmaz
Yeni düzenlemeyle işyerlerinin çalışan adına yüzde 5-6 daha az vergi ödeyeceğini, oluşacak farkın da çalışanların ücretlerine yansıtılmasının planlandığını kaydeden Arıkan, “Buna göre 380 YTL asgari ücret alan bir kişi aylık 30-35 YTL arasında bir miktarı devletten iade olarak alacak. Maaşı 750-1000 YTL arasında olan bir kişi ise yine devlette iade olarak her ay 40-45 YTL arasında bir miktarı fazladan alacak” dedi. Arıkan, Türkiye'de çalışanların yüzde 90’ının işverenle net ücret pazarlığı yaparak işe girdiğini belirterek, “İşveren ücreti net rakam üzerinden ödemekte. İşverenin vergi farkını maaşa yansıtacağı düşünülemez” dedi.

Küçük bir azınlık yararlanacak

Arıkan, IMF’nin isteğiyle uygulanması planlanan “standart indirim” sisteminin mevcut uygulamanın yerine getirilemeyeceğini savundu ve getirilmek istenen sistemden sadece kamuda çalışanlar, sendikalı ücretliler ve kurumsal yapıda brüt ücret üzerinden çalışanların yararlanacağı uyarısında bulundu.

Vergilerde kayıplar olacak
Yeni sistemle işverenin daha az Gelir Vergisi stopajı ödeyeceğine ve 1984’ten beri uygulanan Vergi İadesi sisteminin kaldırılarak Hazine, KDV, Gelir ve Kurumlar Vergisi’nde kayıplar olacağına dikkat çeken Arıkan, şunları kaydetti:
“Vergi uygulamalarında oto kontrol sistemleri kaldırıldığı için çalışanlar, belge toplamanın yanısıra gönüllü denetim elemanlığı görevini de yürütmektedir. Sistemden vazgeçilmesi riskli ve yanlıştır. Bunun yerine çalışanların tüm harcamalarının iade kapsamına alınarak 3 ayda bir vergi indiriminden yararlanma sistemi getirilmelidir.”

yazici   mail