www.soL.org.tr
Boğaziçi Üniversitesi'nde servis eylemi
17 Kasım 2006, Cuma
resimHABER MERKEZİ Boğaziçi Üniversitesi'nde kampüsler arasında çalışan servislerin paralı hale getirilmesi öğrenciler tarafından protesto ediliyor. Geçtiğimiz hafta serviste ayakta kalan öğrencilerin duruma tepki göstermesi ve şoförlerinden birinin servis aracını öğrencilerin üzerine sürmesi üzerine, bir eylem daha düzenlendi.

Üniversitesiye bağlı olarak 4 yıl önce açılan, merkez kampüse uzaklığı ve her türlü sosyal faaliyetten yalıtılmış olmasıyla öğrencilerin tepkisini toplayan Kilyos kampüsü, bu dönemin başında servislerin paralı hale gelmesiyle yeniden gündeme geldi.

Geçtiğimiz hafta Kilyos Kampüsü’nde kalan 30 öğrencinin serviste ayakta kalmaya tepki göstermesi üzerine gerginlik yaşandı. Bu sırada bir servis şoförünün, aracı öğrencilerin üzerine sürmesi üzerine gerginlik büyüdü ve okulun önüne polis geldi. Bu gelişme üzerine öğrenciler bir eylem daha yapma kararı aldılar.

Çarşamba günü Rumeli Hisarüstü’ndeki Güney Kampüs önünden harekete geçen 100 kadar öğrenci sloganlarla rektörlüğün önüne yürüdü. “Müşteri değil, öğrenciyiz” “Sermaye defol, üniversiteler bizimdir” gibi sloganlar atan öğrencilerin sayısı Güney Kampüs’te okuyanların da katılımıyla 200 kişiyi buldu. Öğrenciler kampüse basın mensuplarının alınmaması üzerine üniversitenin kapısına geri döndüler ve burada basın açıklamalarını okudular. Basın açıklamasının ardından tekrar rektörlüğün önüne gelen öğrencilerin, bir muhatap istemesi üzerine Öğrenci İşleri Dekanı Biry Kırlı rektörlüğün önüne geldi. Kırlı, Kilyos Kampüsü’nde okumak zorunda bırakılıp bir de servis ücreti talep edilen öğrencilerle yaptığı görüşmede onlara burs için başvurmalarını önerdi. Servis ücretlerinin geri çekilmeyeceğini, ancak rektör Ayşe Soysal’ın şehir dışında olduğunu ve  Cuma günü döneceğini anlatan Kırlı, meseleyi Cuma günü görüşeceklerini söyledi. Öğrencilerin eylemi bir süre daha sürdükten sonra sonlandı.

Öğrenciler servislere ücretsiz binmek istediler

Eylemin ardından Kilyos’a dönmek için servis ücreti ödememeye kararlı bir grup öğrenci okulun kapısında toplandı. Kilyos servislerinin okuldan ayrılamaması için yolu kapatan öğrenciler eylemlerini 2 buçuk saatten uzun sürdürdüler. Öğrencilerin servis paralarının geri çekilmesine yönelik tavrı üzerine üniversite yönetiminin polis kuvveti çağırması ise dikkat çekti. Servislerin olduğu bölgeye de gelen Öğrenci İşleri Dekanı Biray Kırlı öğrencilerle tartışmaya başladı. “Burası devlet üniversitesi buranın imkanları bu kadar, başka yere gitseydiniz”, “Beğenmiyorsanız Kilyos’ta kalmayın başka yol bulun”, “Bursa başvurun, burs çıkmadıysa demek ki ihtiyacınız yokmuş” ve benzeri sözlerle öğrencilere çıkışan Biray Kırlı, ardından mekanı terk etti.

Öğrencilerin direnişinin sürmesi üzerine servis bölgesine tekrar gelen Biray Kırlı, servisleri zorla hareket ettirmeye çalıştı. Bunun üzerine Kilyos Kampüsü’nde kalan öğrenciler eylemlerini bitirirken, Cuma günü rektörlüğe bir temsilci heyet gönderip taleplerini yinelemeye ve aşama kaydedilemezse daha büyük bir eylemlilik göstermeye karar verdiler. Öğrenci temsilcilerinin bugün üniversite yönetimi ile görüşmesi bekleniyor.

"Hocamızın sözleri benimle alay etmektir"

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız öğrenciler, Öğrenci İşleri Dekanı Biray Kırlı’nın açıklamalarının skandal olduğunu söylediler. Zira, Boğaziçi Üniversitesi, şehir dışından gelen öğrencilere ilk sene tek seçenek olarak Kilyos Yurdu’nu gösteriyor. Kırlı'nın sözlerine tepki gösteren bir öğrenci “Eve çıkacak param yok. Dekan bana Kilyos’ta kalma başka yol bul diyor. Burs çıkmadıysa ihtiyacın yoktur diyor. Ben bir memur çocuğuyum. Bu sözler resmen benimle alay etmektir” dedi. Kırlı’nın kullandığı ifadelerin öğrenciye müşteri gözüyle bakan anlayışın önemli bir örneği olduğu ifade ediliyor.   

yazici   mail