www.soL.org.tr
Zebari’den Arap etkisine itiraz
6 Mart 2007, Salı

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Arap ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelere Irak’ta daha çok rol tanınması çabalarına karşı net tepki gösterdi. Tepki, özellikle Iraklı Şii ve Kürt partileri tarafından paylaşılıyor.

resim

DIŞ HABERLER Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, hafta sonu yapılan Arap Birliği zirvesinde çıkan kararlara karşı hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Zebari, dün yaptığı açıklamada Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından önceki gün yapılan "Irak'ta artan şiddet sorununu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündemine girmelidir" önerisine açık biçimde karşı çıktı.

Associated Press haber ajansına konuşan Zebari, "Irak sorununu uluslararasılaştırma yönünde birtakım düşünceler var. Biz bunları tamamıyla reddediyoruz. Irak hükümeti Irak halkı tarafından seçilmiştir ve bu sorunla baş edecek gücü vardır" dedi.

Aynı zamanda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) mensubu bir Kürt siyasetçi olan Zebari tarafından yapılan açıklama, ABD'nin Irak sorununda çeşitli ülkelere rol tanıma yönündeki son eğilimine karşı bir tepki olarak yorumlanıyor. Zebari'nin, özellikle Arap ülkeleri ve Türkiye'nin Irak başlığında daha çok rol ve etki sahibi olmasından kaygı duyduğu tahmin ediliyor.

Hatırlanacağı üzere, geçen hafta sonu gerçekleşen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde bir araya gelen Arap ülkeleri dışişleri bakanları, Irak konusunda kimi ortak önerilere imza atmışlardı. Bunlar arasında, özellikle Irak'ta Sünni, Şii ve Kürt grupların siyasi sürece eşit katılımı, mezhep çatışmalarının önlenmesi ve ülke kaynaklarının eşit dağılımı gibi öneriler öne çıkmıştı. Arap bakanların yaptıkları bu öneriler, Irak'ta siyasi süreçten adeta silinmiş bulunan Sünnilerin tekrar ağırlık kazanmaları yönünde bir öneri olarak Şii ve Kürt partilerinin tepkisini çekiyor.

yazici   mail