www.soL.org.tr
Rusya Kosova için askeri güç kullanmakla tehdit etti
23 Şubat 2008, Cumartesi

ABD ve AB'nin uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler'i hiçe sayarak Kosova'yı Sırbistan'dan koparmasının ardından sert açıklamalarına devam eden Rusya, AB'nin Kosova'nın bağımsızlığını tanıma doğrultusunda ortak karar alması halinde askeri güç kullanabileceğini açıkladı.

resim

DIŞ HABERLER Rusya'nın NATO'daki Büyükelçisi Dimitri Rogozin, ülkesinin Kosova'da güç kullanabileceğini söyledi.

Rogozin gün Brüksel'de yaptığı basın açıklamasında "Eğer Avrupa Birliği (AB) ortak bir tavır alırsa ve NATO Kosova'daki yetkisini aşarsa, bu Birleşmiş Milletler'e meydan okumak anlamına gelir ve biz de o zaman dikkate alınmak için kaba kuvvet, ya da başka bir deyişle silah kuvvet kullanmamız gerektiği varsayımıyla hareket ederiz" dedi. 

Büyükelçi ayrıca önceki gün Belgrad'da Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin büyükelçiliklerine düzenlenen saldırıları Rusya'nın kışkırttığı yönündeki suçlamaların "tamamen yalan" olduğunu, olayların Sırp halkının kendiliğinden tepkisi olduğunu söyledi. Söz konusu suçlama dün ABD'nin Balkanlar eski temsilcisi Richard Holbrooke tarafında dile getirildi.

"Kalbi sökülen bir ülke, kanının vücudundan akıp gitmesini seyretmez. Kosova Sırp Ortodoks medeniyetinin beşiğidir" diye konuşan Rogozin, Sırbistan'ı yalnız bırakmayacaklarını vurguladı.

Kosova ve Bosna'daki Sırplardan ayrılma silahı
Öte yandan Rusya devlet haber ajansı İtar-Tas, Moskova'nın Kosova'daki Sırpların bağımsızlık talebini desteklemeye istekli olduğunu bildirdi. İsmi açıklanmayan üst düzey bir Rus yetkili, "Bağımsız eyalette yaşamak istemeyen Kosovalı Sırpların bağımsızlık talebini destekleyeceğiz" dedi ve Rusya'nın Kosova'nın uluslararası alanda tanınmasına izin vermeyeceğini vurguladı. Yetkili ayrıca Rus Ordusu'nun Kosova'ya konuşlandırılması yönünde bir tartışma olmadığını belirtti.

Bosna Sırp Cumhuriyeti, BM üyelerinin çoğunluğu ve AB'nin Kosova'yı tanıması durumunda, Bosna'dan ayrılmak için referandum düzenleme tehdidinde bulundu.

Bosna Sırp Cumhuriyeti yönetimi önceki gece yaptığı toplantıda kabul ettiği kararda, Kosova'nın bağımsızlık ilanını, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü ihlal eden yasa dışı bir hareket olarak niteledi. Kosova'nın büyük güçlerce tanınmasının yeni bir uluslararası örnek teşkil edeceği ifade edilen açıklamada, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin de referandum yoluyla kendi yasal statüsünü ve konumunu belirleme hakkının olduğunu göz önünde bulundurduğu belirtildi.

Bosnalı Sırpların Başbakanı Milorad Dodik de parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkeyi parçalama gibi bir girişimleri olmadığını söyledi. Dodik, macera aramadıklarını, şimdilik bağımsızlıkla ilgili planları olmadığını, referandum seçeneğinin böyle bir karara varmaları durumunda kullanılabileceğini kaydetti.

1995 yılındaki Dayton anlaşmasına göre, Bosna, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hırvat federasyonundan oluşuyor.

Mitroviça'da gösteriye müdahale
Kosova'da Sırp nüfusun yaşadığı Mitroviça kentinde tek taraflı bağımsızlık ilanına karşı gösteri düzenleyen 5 binden fazla Sırp ile Birleşmiş Milletler güçleri arasında çatışma çıktı. Kentin Sırpların yaşadığı yakasını Arnavutların yaşadığı yakaya bağlayan ana köprüsüne geçmek isteyen göstericiler, Birleşmiş Milletler güçlerinin gaz bombalarıyla müdahalesine maruz kaldı.

Kosova'da tek taraflı bağımsızlık ilanının ardından yaşanan olaylar NATO'yu alarma geçirdi. Makedonya'dan yayın yapan Telma televizyonu, NATO araçlarından oluşan bir konvoyun başkent Üsküp'ten geçerek Priştine yönüne ilerlediğini duyurdu. NATO'nun söz konusu konvoyla Kosova'daki güçlerini takviye etmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Karadağ'da Kosova protestosu
Karadağ'ın başkenti Podgoriça'da toplanan 10 binden fazla kişi de Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanını protesto etti. Muhalefet partilerinin çağrısıyla toplanan göstericiler, Karadağ iktidarının Kosova'nın bağımsızlığını tanımamasını istediler ve ABD ile AB'yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladılar. Gösteriye Sırbistan, Rusya, Yunanistan ve İspanya bayraklarıyla katılan göstericilerin, eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i resimlerini de taşıdıkları görüldü.

Karadağ, 2006'nın Haziran ayında, Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmişti.

yazici   mail