www.soL.org.tr
Direniş günlüğü: El Sadr ateşkesi uzattı
23 Şubat 2008, Cumartesi

Irak'ta önemli bir güce sahip olan Şii lider El Sadr, kendisine bağlı Mehdi Ordusu'nun yaz aylarından beri uyguladığı ateşkesi uzatma kararı aldı. Buna karşın işgalci ABD Ordusu ve Mehdi Ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor.

resim

DIŞ HABERLER (Direniş Günlüğü, 21 Şubat)  Irak'ta Şii lider Mukteda el Sadr, kendisine bağlı Mehdi Ordusu'nun 6 aydır uyguladığı ve süresi bu ay sonunda dolacak olan ateşkesi uzatma kararı aldı. El Sadr'ın sözcüsü Hazım El Aracı, ateşkesin süresi konusunda bilgi vermedi.

El Sadr'ın ilan ettiği ateşkesin ülkede son 6 ayda şiddetin azalmasına önemli katkısı bulunduğunu belirten Irak'taki ABD askeri yetkilileri de, El Sadr'ın kararını memnuniyetle karşıladı.

ABD ve Irak güçleri son aylarda, İran'la yakın ilişkileri nedeniyle Mehdi ordusu üyelerine yönelik operasyonlarını artırmış, bu durumun El Sadr'ın ateşkese son vermesine neden olabileceği öne sürülmüştü. Ateşkese rağmen ABD ve Irak askerleriyle Mehdi Ordusu milisleri arasındaki çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Bağdat ABD ordusu, hapishanede tutulan bir Iraklının öldüğünü bildirdi. ABD'nin Iraklının ölüm nedeni konusunda açıklama yapmaması şüphe doğurdu.

Başkentin çeşitli bölgelerinde mezhep çatışmalarında hayatını kaybeden beş kişinin daha cesedi bulundu.

ABD ordusundan yapılan açıklamada bir askerin Çarşamba günü düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybettiği açıklandı. Askeri kayıplarla ilgili bilgi vermekten kaçınan ABD yetkilileri, askerin ölümüyle ilgili ayrıntı vermedi.

Başkentin merkezindeki Şaab Uluslararası Oyun Sahası yakınında meydana gelen patlamada üç sivil öldü.

Selahattin Tikrit yakınındaki bir ABD üssüne havan topu saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Beyci'de direniş güçlerinin bir güvenlik şirketine bağlı paralı askerleri hedef aldığı bombalı saldırıda iki asker öldü.

Diyala Han Bani Saad bölgesinde bir köye düzenlenen havan topu saldırısında sekiz kişi hayatını kaybetti.

Halis'te 10'u işbirlikçi askerlere ait 15 kişinin cesedi bulundu.

Nineva Musul'da Nineva Muhafız Birliği Komutanı'na bombalı araçla düzenlenen saldırıda, komutanın kurtulduğu bildirildi.

ABD ordusu, Çarşamba günü Musul'da devriye halindeki birliklerine düzenlenen füze saldırısında bir askerinin öldüğünü, üç askerin de yaralandığını kabul etti.

Basra Direniş güçlerinin İngilizlere ait üs yakınında devriye halindeki İngiliz askerlerine yönelik düzenlediği bombalı saldırıda dört asker yaralandı.

Direnişçiler, ayrıca kentte İngilizlerin işgal ettiği bir üsse de Katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendi.

yazici   mail