www.soL.org.tr
ABD'den AB'ye ‘silahlanın' çağrısı
23 Şubat 2008, Cumartesi

ABD'nin NATO temsilcisi, AB ile NATO arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini isterken Avrupa'nın da savunmaya daha fazla para dökmesi çağrısında bulundu.

resim

DIŞ HABERLER ABD'nin NATO temsilcisi Victoria Nuland, Avrupa ülkelerinin savunmaya daha fazla bütçe ayırmasını istedi. Nuland, özellikle helikopter, insansız hava araçları, özel kuvvetler, iletişim ve kontrgerilla eğitimlerine ağırlık verilmesini talep etti.

Nuland, ABD'nin daha güçlü ve entegre bir Avrupa ordusu istemediği yönündeki iddiaları reddederek, "Ama bunu oluşturmak için para harcamaları lazım" şeklinde konuştu. NATO ve Avrupa Birliği (AB) kuvvetlerinin birlikte düşünmesi, eğitilmesi ve hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Nuland, "Dünyanın uzak köşelerinde yan yana görünerek ve arkadaşlık rolü yaparak olmaz. İradi koalisyonların sınırları olmalı" ifadesini kullandı.

Soğuk Savaş'ın bitmesinin ardından savunma harcamalarını azaltan Avrupa'ya Fransa'nın öncülük etmesi gerektiğini belirten Nuland, "Umuyoruz ki Fransa, Avrupa'nın savunma harcamalarını arttırma ve askeri kapasiteyi geliştirme anlamında Avrupa'ya öncülük edecektir" dedi. Halihazırda askeri yenilenme sürecini sürdüren Fransa 1 Temmuz'da da AB'nin dönem başkanlığını devralmaya hazırlanıyor.

Afganistan'dan dönerken uğradığı Paris'te konuşan Nuland, NATO ve AB güçleri arasında daha sıkı ilişkiler kurulması açısından Afganistan'daki çatışmalara bakılması gerektiğini belirtti. Nuland, "Daha güçlü bir AB'ye, daha güçlü bir NATO'ya ihtiyacımız var. Afganistan'ın bize öğrettiği tek şey iki örgüt arasında daha güçlü ve ayrılmaz bir ilişki kurulması gerektiğidir" dedi.

yazici   mail