www.soL.org.tr
'ABD ile yaptığınız anlaşmayı açıklayın'
23 Şubat 2008, Cumartesi

Türkiye Komünist Partisi Siyasi Komitesi tarafından yapılan açıklamada sınır ötesinde yapılan operasyonun Türkiye'nin değil ABD'nin çıkarına olduğu vurgulanırken operasyonun sonuçlarına dikkat çekildi.

soL Türkiye Komünist Partisi Siyasi Komitesi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada  kapsamlı bir ABD planının parçası olarak sınır ötesi operasyonun düzenlendiği, ancak harekatın ABD'nin bölgesel açılımlarının yanısıra siyasal ve ekonomik gelişmelere odaklanan kamuoyunun ilgisinin başka yere çekilmesi ve hükümetin rahatlatılması amacını da taşıdığı vurgulandı.

Açıklamanın tam metnine aşağıda yer veriyoruz:

ABD ile yaptığınız anlaşmayı açıklayın 
Sınır ötesinde yürütülen operasyon Türkiye'nin değil ABD'nin çıkarınadır. Türkiye kanlı bir planın parçası olma yolunda onursuz ve pusulasız bir biçimde sürüklenmektedir. AKP hükümeti ile genelkurmay kamuoyunu aldatmaktan vazgeçip bu tuhaf oyunu sona erdirmelidir. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21 Şubat akşamı Irak'ta başlattığı kara harekatının Türkiye'yi daha güvenli bir ülke haline getirmeyeceği ve halklarımızı birbirinden uzaklaştırıcı emperyalist politikalara yardımcı olacağı gün gibi ortadadır. ABD ve Avrupa Birliği'nin uluslararası hukuku hiçe sayan uygulamalarının peşine takılarak Kosova'yı hızla tanıyan AKP hükümeti, şimdi de ABD ile bütün ayrıntıları bağlanmış bir planın parçası olarak bir başka ülkeye asker sevk etmiştir.

Türkiye Komünist Partisi, Kürt sorununun tamamen emperyalistlerin eline teslim edildiği bir süreçte başlatılan bu kara harekatıyla ilgili kısmı dahil olmak üzere, ABD ile varılan bütün anlaşmaların kamuoyuna açıklanmasını talep etmektedir. Kapsamlı bir açıklama yapılmadığı koşullarda, uluslararası hukuk açısından kabul edilemez, Türkiye'nin iç siyasi dengeleri açısından son derece tehlikeli bu adımın 

a) Irak'ın ABD işgaline onursuzca ortak olan hain Kürt yönetiminin Türkiye tarafından açıkça desteklenmesi ve kollanması;

b) Irak'ta ABD çıkarlarının Türkiye tarafından yine açıkça ve her tür araçla savunulması;

c) ABD'nin başka bölgesel açılımlarına Türkiye'nin daha fazla katkı koyması;

d) AKP hükümetini sıkıştıran siyasal ve ekonomik gelişmelere odaklanan kamuoyunun ilgisinin başka yere çekilmesi ve hükümetin rahatlatılması

için hükümet ve genelkurmay tarafından birlikte atıldığı düşüncesi mutlak olarak doğrulanacaktır.

Türkiye Komünist Partisi bu koşullarda, sınırı geçen birliklerin derhal geri çağrılmasını, Afganistan'a ek kuvvet gönderilmemesini ve mevcut birliğin misyonunun sona erdirilmesini, Kosova'daki askerlerin geri çekilmesini ve Kosova'nın tanınmasına ilişkin kararın iptalini talep etmektedir. 

Türkiye Komünist Partisi
Siyasi Komite
 

  

yazici   mail