www.soL.org.tr
‘Borsacı’ Karaşahin Çorlu Emniyet Müdürü
6 Mayıs 2008, Salı

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü, Çorlu Emniyet Müdürü Muhittin Sert, beklenmedik bir kararla Tekirdağ Valiliği hizmetine alındı. Yerine Fethullah Gülen tarikatıyla bağlantlı olduğu belirtilen Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürü, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Şevket Karaşahin atandı.

resim

soL (Çorlu) Çorlu Emniyet Müdürlüğü’ne alelacele Şevket Karaşahin’in atanmasının ardında, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın olduğu belirtiliyor. Unakıtan geçtiğimiz hafta Cumartesi günü, programında olmamasına rağmen Tekirdağ Valiliği’ni ziyaret etti. Vali Aydın Nezih Doğan, Unakıtan ile başbaşa görüşmesinin ardından Sert’in merkeze çekilmesi kararını imzaladı.

Vali’nin kararı geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Sert ve Karaşahin’e tebliğ edildi. Atamanın, geçtiğimiz hafta Çorlu Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen "Veren 06" kodlu rüşvet operasyonu ile ilişkili olduğu ifade ediliyor. "Veren 06" operasyonunda Çorlu Vergi Dairesi Müdürü Murat Çetin Adıgüzel ve altı kişi gözaltına alınmış ve Adıgüzel dahil dört kişi tutuklanarak cezaevine konmuştu. Kent merkezinde ve polisin yetki alanında olmasına rağmen operasyonu Jandarma’nın yürütmesi ilgi çekmişti.

İddialara göre eski Emniyet Müdürü Muhittin Sert, rüşvet ile ilgili istihbaratı elde etmiş fakat emniyetteki bazı "iç dengeler" nedeniyle operasyonu gerçekleştirememiş. Sert bu nedenle elindeki bilgileri Jandarma’ya iletmiş ve operasyon bu sayede başlatılabilmiş.

Unakıtan kendi bakanlığına bağlı bir birime yönelik operasyondan oldukça rahatsız olmuş. Operasyonun ardındaki gerçek ismi saptayarak programını kesmiş, günlerden Cumartesi olmasına rağmen Tekirdağ Valisi’ne ziyarette bulunmuş.

Fethullah ataması
Tekirdağ’da, göreve başladığından bu yana Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen çeşitli kurum ve derneklerle ortak konferans, kongre gibi etkinlikler düzenlemesiyle tanınan Vali Aydın Nezih Doğan’ın, Çorlu’ya yeni Emniyet Müdürü olarak, o eğilimde bir kişiyi atadığı konuşuluyor.

Yeni müdür Şevket Karaşahin, Tekirdağ’dan önce Rize Çayeli’nde ilçe emniyet müdürü olarak, daha öncesinde ise İstanbul Valiliği emrinde emniyet amiri olarak görev yapmış. İstanbul’da görev yaptığı 1999 yılında, borsa spekülatörü Cevher Sinan Bakır’a özel otomobilini satarak borsada oynaması için para veren Karaşahin’in, Bakır’ın ortadan kaybolmasıyla dolandırıldığı o dönem ulusal basında yer almıştı, oysa aynı Cevher Sinan Bakır hakkında, bir yıl önce, Alternatifbank hisselerinde manipülasyon yapmaktan Sermaye Piyasası Kurulu tarafından suç duyurusunda bulunulduğu, 18 Ocak 1998 tarihli gazetelere yansımıştı. Spekülatör Bakır’n, Alternatifbank manipülasyonunda; Susurluk kazasında ölen, Abdullah Çatlı’nın metresi Gonca Us'un ilişkili olduğu Method Menkul Değerler şirketi ile bağlantısı saptanmıştı. Daha sonra 2002 yılında bir kez daha hakkında manipülasyon davası açılan Cevher Sinan Bakır, şimdi Alanya Lions Klubü üyesi bir sigortacı.

Şevket Karaşahin, Çayeli Emniyet Müdürlüğü sırasında ise borsadan uzak, bambaşka bir profil çizdi. Karaşahin, burada katıldığı kermes türü hayır etkinlikleri sayesinde, Fetullah Gülen’e yakın olduğu bilinen Zaman gazetesinin bölge haberleri köşesinde sık sık boy gösterdi. Karaşahin daha sonra Tekirdağ Valiliği emrine, geçen hafta da Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine atandı.

Çorlu Emniyet Müdürlüğü’ne başlar başlamaz garip uygulamaları ile dikkat çeken Karaşahin, 1 Mayıs günü ilçedeki Atatürk heykelini polisler tarafından çevirtip, “sıkıca” korumaya aldırdı. 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşananların konu edildiği, 2 Mayıs günü yapılan bir basın açıklamasına ise katılımcı sayısının iki misliyle "orantılı" çevik kuvvet tahsis etti.

yazici   mail