www.soL.org.tr
Erdoğan Lübnan’da
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve törenlerine katılmak üzere Lübnan’a giderken, Lübnan’ın bu seçimi yapabilecek aşamaya gelmesi için Türkiye’nin çok iş yaptığını söyledi. Erdoğan, BM askeri işgal gücüne asker göndermiş olmayı da bu işler arasında saymayı ihmal etmedi.

resim

HABER MERKEZİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la birlikte, Lübnan Parlamentosu’nda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve yemin törenine katılmak üzere dün Lübnan’a gitti.

Erdoğan Lübnan’a gitmeden Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yaptı. Lübnan Meclis Başkanı’nın daveti üzerine heyet olarak ülkeye gittiklerini ifade eden Erdoğan, Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin, siyasi istikrarı tehdit eden ciddi bir krize dönüştüğünü söylerken şöyle konuştu: “Tarafların bir çözüme ulaşamaması sebebiyle son olarak ülkenin iç bütünlüğünü bozacak bir çatışma ortamına kadar gelinmişti. Biz, Türkiye olarak başından itibaren Lübnan'ın siyasi istikrar ve bütünlüğü bozulmadan soruna çözüm üretilebilmesi için taraflar nezdinde girişimlerde bulunduk. Gerek iç aktörler gerekse etki sahibi bölge ülkeleri nezdinde diyalog ve uzlaşmayı kolaylaştırıcı bir rol üstlendik.”

Seçimlerin gerçekleşme aşamasına geldiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Erdoğan, bunun kriz ve çatışma ortamını kalıcı olarak sona erdirecek ilk adım olmasını umduklarını söyledi. Erdoğan “Bölgemizin istikrarlı ve müreffeh bir coğrafyaya dönüştürülmesi Türkiye’nin samimi arzusu ve hedefidir. Bu amaçla, bölgemizdeki sorunların diyalog ve uzlaşıyla çözümü yolunda gayret göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çok iş yaptık, asker bile gönderdik!
Erdoğan, bu yönde atılan adımlara ilişkin olarak Lübnan’ın en sıcak örnek olduğunu söylerken, süreçte, Lübnan Başbakanı Sinyora ve diğer Lübnanlı yetkililerle yoğun temasta bulunduklarını, ayrıca Suriye ile diğer bölge ülkeleriyle gerçekleştirdikleri görüşmelerde ülkede istikrarın tesisi için ne gibi yapıcı katkılarda bulunulabileceği konusunun araştırıldığını söyledi. Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, ülkemizde büyük tepkiye neden olan Lübnan’daki BM askeri gücüne asker göndererek katılınmasını bu yönde atılmış bir adım olarak nitelemesi dikkat çekerken, ülkenin yeniden imarına katkıda bulunmak amacıyla okul hastane, sağlık klinikleri inşaat çalışmaların da devam ettiğini ifade etti. Erdoğan, “Türkiye, önümüzdeki dönemde de Lübnan'a desteğini sürdürecektir” şeklinde konuştu.

yazici   mail