www.soL.org.tr
Cannes'de en iyi yönetmen Nuri Bilge
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “3 Maymun” isimli film Cannes film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü kazandı. Böylece Ceylan Cannes’da 3’üncü kez ödül kürsüsüne çıkmış oldu.

resim

HABER MERKEZİ Toplam 22 filmin yarıştığı 61’inci Cannes Film Festivali’nde, Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” isimli filmi “en iyi yönetmen” ödülünü kazandı.

 

Ceylan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Kazandığım ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkem Türkiye'ye ithaf ediyorum"dedi.

 

Ödül haberinin kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, "ödülü almaktan büyük onur duyduğunu"söyledi.

 

Ceylan, filmin festivalin yarışma bölümüne alınmasına ve en iyi yönetmen ödülünü kendisine veren jüriye teşekkür etti.

 

Festivalde Altın Palmiye ödülünü, Fransız yönetmen Laurent Cantet'in "Entre les murs" isimli filmi kazanırken, en iyi senaryo ödülü de Jean Pierre Luc Dardenne'nin "Le Silence de Lorna" isimli filmine gitti.

 

Daha önce de 2 kez kürsüye çıktı.

Nuri Bilge Ceylan’ın 56’ıncı Cannes Film Festivali’nde yarışan 2002 yapımı “Uzak” adlı filmi, Altın Palmiye’den sonra festivalin en önemli ikinci ödülü olan Grand Prix’yi kazanmıştı. Ceylan’ın 2006 tarihli dördüncü filmi “İklimler” aynı yıl Cannes Film Festivali’nin yarışmalı bölümüne kabul edildi. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği “İklimler”i festivalin en iyi filmi seçti.

yazici   mail