www.soL.org.tr
Cinsellik, entrika, müzik: Eurovision
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Cumartesi gecesi 53’üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasını Rusya kazandı. Yarışmaya Türkiye adına katılan Mor ve Ötesi 7’inci olurken geceye asıl damgasını vuran müzik değil cinsellik, garip dayanışmalar ve kurulmaya çalışılan garip bağlantılardı.

resim

HABER MERKEZİ Cumartesi gecesi finali gerçekleştirilen 53. Eurovision Şarkı yarışması müzikten çok yaşananlarla hatırlanacağa benziyor. Her sene olduğu gibi komşular komşulara oy verdi, verilen oylarda siyasi ihtiyaçlar etkiliydi, genelde şov merkezli olarak gerçekleştirilen yarışmanın öne çıkan öğesi cinsellikti, Türkiye açısından milli meseleye dönüştürülen Eurovision kuzey ülkelerinin de kazan kaldırması ile sonuçlandı. Hazırlık sürecinde maddi açıdan büyük bir promosyon ve propaganda çalışması yapan Rusya yarışmayı birinci bitirdi.

Müzik mi cinsellik mi?
Genel olarak şov ağırlıklı olan yarışmaya, hâkim gösteri ve pazarlama anlayışının en önemli öğesi olan cinsellik damga vurdu. Pek çok yayın organında da yarışmanın hem öncesinde hem de sonrasında yarışma ile ilgili olarak ön plana çıkarılanlar, yarışan güzellerdi. Yarışmanın ardından kimi yayım organları da yarışmaya ilişikin akıllarda kalanları “Eurovision’da erotik şov” yada “ Seksi şovlu yengemiz” gibi başlıklarla yansıttı.

Bu duruma ilişkin ilginç olan bir not ise “Haber Vatan” isimli internet sitesinin “Muhafazakâr ve Nurcu TRT’nin” bu görüntüleri yayınlamış olmasına gösterdiği tepkiydi.

Aristokrasi, dayanışma, mali güç
Yarışmanın öncesinde birlik kurarak oyların boşa gitmemesi için kulis yapan İskandinav ülkeleri yarışma sonrasında kazan kaldırdı. Özellikle doğu ülkelerinin dayanışmacı tavrına tepki gösteren İskandinavlar “komşu dayanışması” konusundaki başarısızlıkları nedeniyle birbirlerine tepki gösterip, birbirlerini ihanetle suçladılar. Doğu ülkelerinin “dayanışmacı” tutumuna duydukları tepki doğu batı olarak iki yarışma yapılması önerisi ile en uç noktasına ulaştı.

Yarışmanın sonucunu ise her zaman olduğu gibi duyuru çalışmalarına en çok parayı kimin ayırmış olduğu belirledi. Mor ve Ötesi’nin gitaristi Kerem Özyeğen “maddi açıdan büyük propaganda ve promosyon yapmaları muhakkak Rusya'nın lehine oynadı” ifadeleri ile durumu özetledi.

Mali olguların ne kadar belirleyici olduğunu gösteren bir başka olay ise, Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU)’ne en çok para yatırımı yapan İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya’nın önümüzdeki yıl doğrudan finalde yarışacak olması.

yazici   mail